​پمپئو: رهبران عراق «در نشست‌های خصوصی» از ابقای نیروهای آمریکایی استقبال کردند

​پمپئو: رهبران عراق «در نشست‌های خصوصی» از ابقای نیروهای آمریکایی استقبال کردند

شبکه آمریکایی «الحره» فعالیت خود در عراق را تعطیل کرد
چهارشنبه, 15 ژانویه, 2020 - 11:00

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گفته‌است همه رهبران عراق «در نشست‌های خصوصی» به او اطلاع داده‌اند از ابقای نیروهای آمریکایی در این کشور علیرغم مطالبات علنی مبنی بر خروج سربازان آمریکایی از عراق استقبال کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، در پی حمله آمریکا به قاسم سلیمانی در نزدیکی بغداد، پارلمان عراق از دولت این کشور خواست به حضور نیروهای خارجی پایان دهد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، پمپئو در همایشی در دانشگاه استنفورد اظهار کرد: آنچه من در مذاکرات با حدود ۵۰ مسئول عراقی از ابتدای ماه جاری میلادی شنیده‌ام با آنچه آنها به صورت علنی مطرح می‌کنند، تفاوت دارد.

وی در ادامه افزود: آنها این مسئله را علنی نمی‌گویند اما در نشست‌های خصوصی همه آنها از حضور آمریکا در آنجا و کمپین ضد تروریستی‌اش حمایت می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: سربازان آمریکایی در راستای تضمین عدم بازگشت داعش تلاش می‌کنند و برای عراقی‌ها فرصت دستیابی به حاکمیت و استقلالی که اکثر عراقی‌ها خواهان آن هستند را فراهم می‌کنند.

در این همایش که کاندولیزا رایس، وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز حضور داشت، پمپئو گفته با رهبران همه جریان‌های عراقی از جمله رهبران گروه‌های شیعی مذاکره کرده‌است.

پیش از این عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق از وزیر خارجه آمریکا خواسته بود تا واشینگتن نمایندگانی به بغداد جهت بررسی و تدوین مکانیزم اخراج نظامیان آمریکایی، اعزام کند که با مخالفت مایک پمپئو مواجه شد.

در این میان، شبکه آمریکایی «الحره» پس از ۱۵ سال فعالیت میدانی در عراق به دلیل وجود تهدیدات، دفترش را در بغداد بسته و کارمندانش را مرخص کرد.

تعدادی از خبرنگاران این شبکه در دفتر بغداد به روزنامه «الشرق الاوسط» اطلاع دادند که مدیریت این شبکه طی ایمیلی اعلام پایان همکاری همه همکاران عراق به استثنای اقلیم کردستان کرده‌است.

شبکه الحره در سال ۲۰۰۴ با حمایت مالی آمریکا و زیر نظر (MBN) شبکه پخش خاورمیانه راه‌اندازی شد.

آلبرتو فرناندز مدیر (MBN) اظهار کرده‌است که الحره اطلاعات جدی از احتمال حملات شبه‌نظامیان به دفتر این شبکه در بغداد دریافت کرده‌است.

پیش از این شبکه «الحره» گزارشی دربارهٔ فساد در نهادهای دینی عراق منتشر کرد که بازتاب بسیار گسترده‌ای یافت.

در پی پخش این گزارش، سازمان رسانه و ارتباطات عراق همه دفاتر این شبکه را به مدت ۳ ماه تعلیق کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای