انتظارات محدود آلمان از «کنفرانس برلین»

انتظارات محدود آلمان از «کنفرانس برلین»

پنجشنبه, 16 ژانویه, 2020 - 13:30

دولت آلمان گفت انتظارات از موفقیت کنفرانسی که روز یکشنبه (۱۹ ژانویه) درباره لیبی برگزار می شود محدود است چرا که تا روز چهارشنبه (۱۵ ژانویه) حضور دو طرف درگیری در لیبی در کنفرانس مشخص نبود.
خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی و فائز السراج رییس دولت الوفاق لیبی رهبران دو گروه درگیر در لیبی هستند.
اولریک دیمر معاون سخنگوی دولت آلمان گفت این کنفرانس «مهم» است اما با این حال تنها یک نقطه «آغاز» به شمار می رود.
او افزود «آلمان امیدوار است این کنفرانس «سنگ بنای» فرآیند سیاسی باشد اما به هر حال مشکلات لیبی یک روزه حل نمی شوند».
از سوی دیگر، غسان سلامه فرستاده سازمان ملل در امور لیبی ابراز امیدواری کرد که کنفرانس برلین به «توافق بین المللی حداقلی» دست پیدا کند.
او افزود که به دنبال ناکامی در توافق بین اعضای شورای امنیت درباره لیبی به «فرآیند برلین» روی آورد چرا که شورای امنیت درباره لیبی به شدت دچار دو دستگی شده است.
سلامه ضمن انتقاد از «رویکرد دوگانه کشورها درباره بحران لیبی» گفت ۱۲ کشور قطعنامه بین المللی درباره ممنوعیت فروش اسلحه به گروه های لیبی را زیر پا گذاشتند.
در این راستا، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی روز چهارشنبه (۱۵ ژانویه) بر حفظ «یکپارچگی و تمامیت ارضی لیبی» تاکید کرد.
او طی اظهاراتی در جلسه «پارلمان عربی» در قاهره به «تحولات و چالش های کنونی در منطقه عربی در عرصه های سیاسی و اقتصادی و امنیتی» اشاره کرد.
وزیر امور خارجه سعودی خاطر نشان کرد «بحران لیبی در مرکز توجه سیاست خارجه سعودی قرار دارد. وزارت امور خارجه سعودی همواره از گروه های درگیر در لیبی خواسته تا خویشتنداری در پیش بگیرند و منافع عالی لیبی را بر منافع خاص مقدم بشمارند. حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی لیبی و گفتگوی ملی واقعی در راستای دست یابی به صلح فراگیر بین گروه ها از جمله منافع کلان لیبی هستند».
از سوی دیگر، خلوصی اکار وزیر دفاع ترکیه با انتقاد از کشورهای مخالف دخالت نظامی ترکیه در لیبی روز چهارشنبه (۱۵ ژانویه) گفت «لیبی و ترکیه با یکدیگر مرز دریایی دارند. درست نیست که به تحولات جاری در آنجا بی اعتنا باشیم. این در حالیست که کشورهای غیر همسایه لیبی در این کشور حضور دارند».
او افزود «پرسش درباره دلایل حضور ما در لیبی بی معنی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای