آلمان حفتر را به آتش‌بس قانع کرد.. برگزاری کنفرانس صلح در برلین

آلمان حفتر را به آتش‌بس قانع کرد.. برگزاری کنفرانس صلح در برلین

اردوغان از آغاز اعزام نیرو به لیبی و اکتشاف نفت خبرداد
جمعه, 17 ژانویه, 2020 - 12:00

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با سفر به لیبی و دیدار با ژنرال خلیفه حفتر فرمانده نیروهای ارتش ملی لیبی موفق شد تا موافقت حفتر برای آتش‌بس را جلب کند و گفت حفتر بر پایبندی خود به آتش‌بس موجود تأکید کرده‌است و برای شرکت در «کنفرانس صلح برلین» هم آمادگی دارد.

به گزارش الشرق الاوسط، ماس بدون اشاره به عدم پذیرش آتش‌بس توسط حفتر در مسکو در اوایل هفته جاری گفت «ژنرال حفتر آمادگی خود برای کمک به موفقیت کنفرانس لیبی در برلین را ابراز کرد. او برای مشارکت در این کنفرانس آمادگی دارد».

از سوی دیگر، حفتر در این دیدار بر پایبندی خود به اصول ملی، حق ارتش ملی در مبارزه با تروریسیم، خلع سلاح شبه نظامیان صیانت از لیبی، حاکمیت و وحدت اراضی آن تأکید کرد.

در همین حال، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه از آغاز اعزام نیرو به لیبی براساس توافق نظامی و امنیتی آنکارا با دولت فایز السراج خبر داد و بر استفاده از شیوه‌های نظامی و دیپلماتیک برای ایجاد ثبات در منطقه جغرافیایی جنوب این کشور از جمله لیبی تأکید کرد.

اردوغان همچنین در اظهارنظری گفته بود: «در نظر داریم هرچه سریعتر در محوطه دریایی شرق مدیترانه حفاری اکتشاف نفت و گاز را آغاز کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای