بریتانیا همه فعالیت‌های «حزب‌الله» را تحریم کرد.. پیگرد منسوبان به آن

بریتانیا همه فعالیت‌های «حزب‌الله» را تحریم کرد.. پیگرد منسوبان به آن

گفته که حزب‌الله تفاوت میان جناح سیاسی و نظامی خود را رد کرده‌است
جمعه, 17 ژانویه, 2020 - 21:30

وزارت خزانه‌داری بریتانیا، کل سازمان «حزب‌الله» لبنان را به عنوان یک موجودیت تروریستی تلقی کرد و اموال آن در بریتانیا بلوکه می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، پیش از این تنها دارایی‌های شاخهٔ نظامی حزب‌الله لبنان از سوی دولت بریتانیا مسدود شده بود. بدین ترتیب هر دو شاخه سیاسی و نظامی حزب‌الله در فهرست سازمان‌های تروریستی مد نظر بریتانیا قرار گرفتند.

براساس اسن قانون، هر نوع تعامل آتی میان شهروندان و موسسات و نهادهای بریتانیا با حزب‌الله و اعضای آن یا تبلیغ برای آن ممنوع و جریمه آن ۱۰ سال زندان خواهد بود.

بریتانیا در ماه فوریه گذشته با استناد به فعالیت‌های حزب‌الله در سوریه، عراق و یمن این گروه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده بود.

به گفته سخنگوی وزارت دارایی بریتانیا، این تصمیم براساس قانون «اقدام توقیف اموال تروریستی» مصوب سال ۲۰۱۰ بریتانیا گرفته شده‌است.

وی گفته که حزب الله تفاوت میان جناح سیاسی و نظامی خود را رد کرده است 

پیش از این ایالات متحده و اسرائیل حزب‌الله را گروهی تروریستی ارزیابی کرده بود.

حزب‌الله از سال ۲۰۱۳ در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارند با این حال اتحادیه اروپا فقط شاخه نظامی حزب‌الله را سازمان تروریستی می‌داند و نه شاخه سیاسی آن را.

آمریکا و اسرائیل از کشورهای دیگری در اروپا و جهان خواسته‌اند کلیت حزب‌الله را تروریستی اعلام و فعالیت‌های اعضا و هواداران آنها را ممنوع کند.

بریتانیا علاوه بر این سازمان، القاعده، الجماعه الاسلامیه، جهاد اسلامی در مصر، جماعت اسلامی مسلح در الجزایر، حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در ترکیه، المهاجرون، انصار الاسلام، الغرباء و انصار السنه در عراق، جماعت بوکو حرام در نیجریه، داعش، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین-فرماندهی کل، انصار الشریعه در لیبی و تونس و انصار بیت‌المقدس در مصر را در لیست تحریم‌ها و گروه‌های تروریستی خود قرار داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای