فرستاده سازمان ملل: کنفرانس برلین چتر حمایت از توافقات بعدی لیبی

فرستاده سازمان ملل: کنفرانس برلین چتر حمایت از توافقات بعدی لیبی

غسان سلامه در مصاحبه با «الشرق الاوسط» از تفاوت‌های این کنفرانس و طرحی برای تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی می‌گوید
یکشنبه, 19 ژانویه, 2020 - 11:30

تقریباً ۴۸ ساعت پیش از برگزاری کنفرانس برلین که قرار است پس از ۵ ماه تلاش یکشنبه برگزار شود، غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی می‌گوید طرح کاملی برای تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی دارد که آن را در کنفرانس برلین برای کسب موافقت و حمایت مطرح خواهد کرد.

غسان سلامه در گفت‌وگوی تلفنی با روزنامه «الشرق الاوسط» تأکید می‌کند «کنفرانس برلین به دنبال حل همه مشکلات لیبی نیست بلکه به دنبال ایجاد چتر بین‌المللی حمایتی از توافق‌های بعدی لیبیایی‌ها است».

او ادامه می‌دهد «این کنفرانس چتر حمایتی از توافق‌های آتی لیبیایی‌ها در سطوح سه‌گانه اقتصادی، سیاسی و نظامی است».

سلامه ابراز امیدواری می‌کند «دولت وحدت ملی از طریق گفت‌وگوی ملی طی هفته‌های آتی تشکیل شود تا به پدیده دو دولت موازی پایان دهد».

او می‌گوید «به دنبال اتحاد این دو دولت و ایجاد دولت وحدت ملی است».

فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی همچنین اظهار می‌کند «تعداد زیادی نظامیان خارجی از بیش از ۱۰ کشور در لیبی می‌جنگند که آخرین آنها از سوریه آمده‌اند».

به گفته او «طرح امنیتی برای خروج همه این نظامیان با هر تابعیتی از لیبی تدوین شده‌است».


در ادامه مشروح گفتگو را می‌خوانید:


- همه راه حل‌های سیاسی در منطقه همیشه به دنبال ضمانت اجرایی هستند. شما اکنون همه گروه‌های متعارض و متضاد را جمع کرده‌اید، آیا این بار هدف کسب همان ضمانت هاست؟

بلی، این هدف ماست. هدف از این نشست این است که کشورهای دخالت کننده در امور لیبی در نشست حضور داشته و بر سر برخی موارد از جمله توقف مداخله خارجی در امور لیبی، توقف صادرات تسلیحات و نیروهای نظامی به این کشور و احترام به توافق‌های آتی لیبیایی‌ها در سطوح اقتصادی، سیاسی و نظامی به توافق برسند.

در نتیجه کنفرانس برلین چتر بین‌المللی حمایتی از توافق‌های بعدی لیبیایی‌ها خواهد بود. من این ایده را اواخر ماه ژوئیه در شورای امنیت مطرح کردم و شورا هم با آن موافقت کرد. ما تلاش داریم این چتر حمایتی بین‌المللی را ایجاد و تفاهم داخلی را در لیبی برقرار کنیم.


- موضع سازمان ملل در قبال اقدام ترکیه به اعزام پیکارجویان سوری به لیبی در حالی که سوری‌ها خود در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی روبرو هستند، سؤال برانگیز شده‌است. مطالبه شما در این باره چیست؟

تعداد زیادی نظامیان خارجی از بیش از ۱۰ کشور در لیبی می‌جنگند که آخرین آنها از سوریه آمده‌اند. طرح امنیتی برای خروج همه این نظامیان با هر تابعیتی از لیبی تدوین شده‌است. در نتیجه ما مخالف وجود همه این نظامی‌های غیرلیبیایی چه نظامی یا مزدور باشند چه وابسته به شرکت‌های امنیتی خاص.


-  در خصوص موضع آمریکا پیرامون نشست برلین چه نظری دارید؟

 نوعی آشفتگی در موضع آمریکا وجود داشت اما این آشفتگی به تدریج کاهش یافت. در ابتدا آمریکایی‌ها دربارهٔ روند برلین احتیاط داشتند اما در روزهای اخیر توجه بیشتری به آن نشان می‌دهند و به بررسی جزئیات آن می‌پردازند. می‌دانستم که آمریکا در سطح بسیار ضعیفی در برلین حضور خواهد داشت اما از دو روز پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند سطح نمایندگی خود را بالا ببرند و مایک پمپئو وزیر خارجه را برای حضور در آنجا بفرستند و او خواست که به محض ورود به برلین با ما ملاقات کند و ما هم با او گفت‌وگو کرده و در جریان تحولات لیبی قرار می‌دهیم. من معتقدم آمریکا اکنون بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به موفقیت این نشست تمایل دارد.


- برخی از تلاش رئیس پارلمان مستقر در شرق لیبی برای لغو مشروعیت دولت وفاق ملی این کشور صحبت به میان آوردند. آیا این دولت مشروعیت و مقبولیت دارد؟

هر حکومتی می‌تواند نظر خود را داشته باشد. اما نماینده سازمان ملل در لیبی باید به نظر شورای امنیت احترام بگذارد. قطعنامه ذی‌ربط شورای امنیت در سال ۲۰۱۶ بر مشروعیت این دولت تصریح دارد. ما امیدواریم دولت وحدت ملی از طریق گفت‌وگوی ملی طی هفته‌های آتی تشکیل شود تا به پدیده دو دولت موازی پایان دهد. ما به دنبال اتحاد این دو دولت و ایجاد دولت متحد ملی هستیم اما تا زمان اجرایی شدن این ایده، باید به قطعنامه‌های شورای امنیت احترام گذاشت که همچنان دولت توافق را به رسمیت می‌شناسد و نباید دولتی یا کسی با این قطعنامه‌ها مخالفت کند.


- آیا با نظر ژنرال حفتر دربارهٔ وجود گروه‌های شبه نظامی تروریستی که دولت السراج را حمایت می‌کنند و در طرابلس مستقر هستند، موافقید؟

طیف‌ها و انواع مختلفی از جنگجویان اکنون در لیبی هستند. ما می‌خواهیم که اینها از هر تابعیتی و با ایدئولوژی که دارند از لیبی خارج شوند. این همان چیزی است که مردم لیبی می‌خواهند. مردم لیبی روزانه به دفتر ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند که از دخالت‌های خارجی‌ها و پیکارجویان غیرلیبیایی خسته شدیم. ما همه تلاش خود را برای بازگرداندن خاک لیبی به مردم آن در این راه می‌گذاریم.


- پس از کنفرانس برلین چه اقدامی می‌کنید؟

 پس از کنفرانس برلین به احیای سه روند اقتصادی، سیاسی و نظامی در لیبی می‌پردازد که ششم ژانویه این روندها را شروع کرده‌است. در روند نظامی در صورتی که دولت توافق و خلیفه حفتر لیستی از پنج نظامی از هر طرفی بدهند فوراً آنها را در ژنو جمع می‌کنم تا دربارهٔ روند تقویت آتش‌بس و تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی به مذاکره بنشینیم.


-  آیا در خصوص آتش‌بس از سازمان ملل یا کشورهای دیگر حمایتی دریافت کرده‌اید؟

 برای درخواست این حمایت به برلین می‌روم، طرح کاملی برای تبدیل آتش‌بس موقت به آتش‌بس دائمی دارم که آن را در کنفرانس برلین مطرح خواهم کرد تا موافقت و حمایت از این طرح را به دست آورم.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای