​کنفرانس برلین درباره لیبی؛ ارتش ماموران و خبرنگاران و گردشگران

​کنفرانس برلین درباره لیبی؛ ارتش ماموران و خبرنگاران و گردشگران

یکشنبه, 19 ژانویه, 2020 - 14:15

گویی حال و هوای جنگ روز یکشنبه (۱۹ ژانویه) بر برلین سایه افکنده است. تنها چند گردشگر در خیابان های خالی روز یکشنبه (تعطیلات آخر هفته)‌ پرسه می زدند و جلوی بناهای تاریخی عکس می گرفتند. 

نظامیان و ماموران به جای ساکنان شهر به خیابان ها آمده اند و با خودروهای زرهی و سگ های پلیس خیابان های اصلی را بسته اند. 

روزنامه نگاران و خبرنگاران نیز اسلحه به دست همانند چکمه پوشان روانه خیابان های شهر شده اند. سلاح آنان همان دوربین و دستگاه ضبط صوت و کاغذ و قلم است.

گروه اول وظیفه حمایت از سران کشورهای خارجی که برای شرکت در کنفرانس برلین آمده اند را به عهده دارند. کنفرانس درباره لیبی برگزار می شود. گروه دوم به دنبال تهیه و ارسال گزارش و مطلب درباره نتایج این اجلاس است. آنها می دانند که شرکت کنندگان در کنفرانس در موارد متعددی با یکدیگر اختلاف نظر دارند اما امیدوارند که (معجزه) شود و طرف های گوناگون به توافق برسند و بن بست بحران لیبی شکسته شود.

رویترز روز یکشنبه گزارش داد که در پیش نویس بیانیه پایانی کنفرانس برلین از همه طرف های درگیر خواسته شده تا از اقدامات جنگی و حمله به تاسیسات نفتی خودداری کنند. 

رویترز افزود «در پیش نویس بیانیه پایانی از شرکت ملی نفت لیبی واقع در طرابلس به عنوان تنها نهاد قانونی و رسمی دارای صلاحیت فروش نفت این کشور یاد شده است. این مساله انتقاد عده فراوانی از طرفداران ارتش ملی لیبی را به دنبال داشت. این افراد می گویند (مزدوران سوری)‌ که از سوی ترکیه به لیبی اعزام شده اند از سوی دولت (وفاق) تامین مالی می شوند. دولت (وفاق) این مبالغ را از درآمدهای نفتی کشور تامین می کند. عده ای از معترضان به همین دلیل اقدام به بستن برخی بنادر صادراتی لیبی در دو روز گذشته کردند».سران و هیات های شرکت کننده در کنفرانس لیبی پیش از آغاز به کار این نشست دیدارهای دو جانبه انجام دادند.

آنها در این دیدارها و نشست ها درباره ایجاد راهکار برای آخرین نقطه اختلاف و آخرین مانع بر سر رسیدن به توافق گفتگو کردند.

در این راستا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با هر کدام از عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر و عبد الله بن زاید وزیر امور خارجه امارات و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

دولت ترکیه از دولت (وفاق) در طرابلس حمایت نظامی می کند. نفرات ارتش ترکیه و نیز چند هزار نیروی سوریه که از آنها با عنوان (مزدور) یاد می شود برای پیکار در کنار نیروهای دولت (وفاق) ارسال شده اند. 

در مقابل، مصر و امارات علنا از ارتش ملی لیبی حمایت می کنند. ارتش ملی لیبی با گروه های تندرو از جمله نیروهای وابسته به دولت (وفاق) می جنگد. 

بنابراین دیدگاه این کشورها درباره تحولات لیبی حائز اهمیت است.

به گزارش رسانه های ترکیه روز شنبه (۱۸ ژانویه) پرزیدنت رجب طیب اردوغان پیش از سفر به برلین گفت ترکیه «نقش مهمی در مهار» خلیفه حفتر فرمانده ارتش لیبی ایفا کرد. عملیات نظامی به فرماندهی حفتر برای تسلط بر طرابلس -پایتخت لیبی- چند ماه پیش آغاز شد. ترکیه برای جلوگیری از تسلط نیروهای حفتر بر طرابلس از آغاز عملیات نظامی در لیبی خبر داد.

اردوغان همچنین پیش از آغاز به کار کنفرانس برلین ضمن انتقاد شدید از حفتر از او با عنوان «کودتاچی» یاد کرد.

فائز السراج رییس دولت (وفاق) در گفتگو با روزنامه آلمانی دی ولت خواستار (دخالت) بین المللی برای دفاع از (شهروندان غیر نظامی) در طرابلس در صورت عدم توقف عملیات نظامی خلیفه حفتر شد.

گفتنی است دولت ترکیه می گوید که با استناد به توافق با دولت (الوفاق) نیروی نظامی به طرابلس فرستاده است.

گاردین چند روز پیش در گزارشی گفت «دولت (الوفاق) حقوق مزدوران سوری که توسط ترکیه به لیبی اعزام شده اند را پرداخت می کند. این مساله موجب نارضایتی مردم لیبی از دولت شد چرا که درآمد دولت لیبی از صادرات نفت تامین می شود».

در مقابل، اظهارات شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی نیز قابل توجه بود. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و ولیعهد ابو ظبی روز شنبه (۱۸ ژانویه) گفتگو کردند. شیخ عبد الله بن زاید وزیر امور خارجه امارات رییس هیات امارات در نشست برلین است.

به گزارش خبرگزاری امارات شیخ محمد بن زاید گفت (دولت امارات از تلاش ها و اقداماتی که به مردم لیبی کمک می کند حمایت می کند. اقداماتی که منجر به خروج لیبی از این بحران و توقف دخالت در امور داخلی و تقویت ارکان حاکمیت ملی و موسسات کشور در مقابله با گروه های شبه نظامی تروریستی مسلح و توقف ارسال نیروهای تروریست به لیبی شود).


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای