جنبش عراقی‌ها جان تازه گرفت؛ سیستانی حمایت کرد

جنبش عراقی‌ها جان تازه گرفت؛ سیستانی حمایت کرد

​معترضان تصاویر سلیمانی را آتش زدند و به مقر «گردان‌های حزب‌الله» در نجف حمله‌ور شدند
یکشنبه, 19 ژانویه, 2020 - 21:30

جنبش مردم عراق به منظور تغییر نظایم سیاسی موجود جان تازه ای گرفت. معترضان روز یکشنبه دوباره به خیابان‌ها و میدان‌های بغداد و تعدادی از شهرهای جنوبی این کشور بازگشتند. معترضان مقامات سیاسی را به افزایش اعتراضات در صورت عدم پاسخگویی به خواسته‌های آنها تهدید کردند. مهمترین خواسته معترضان انتخاب نخست‌وزیری خارج از چتر احزاب سیاسی موجود است.

به گزارش الشرق الاوسط، مسئولان کمیته‌های هماهنگی اعتراضات در عراق تأکید کردند روز دوشنبه اعتراضات گسترده‌تر خواهد بود و اکثر راه‌های بین‌المللی و اصلی در بغداد و دیگر استان‌ها را مسدود خواهند کرد، به طوری که جنبش اعتراضی به نقطه اوج و حساس خود خواهد رسید.

روز گذشته دود ناشی از آتش زدن لاستیک آسمان بسیاری از شهرهای بپاخواسته را فراگرفت.

در بغداد معترضان عکس بزرگ قاسم سلیمانی فرمانده «سپاه قدس» و ابو مهدی المهندس معاون «الحشد الشعبی» که اخیراً در حمله آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند را به آتش کشیدند.

از سوی دیگر، اپیدمی آتش زدن دفاتر و مقرهای احزاب و جناح‌های سیاسی به شهر نجف کشیده شد، به طوری که روز گذشته معترضان خشمگین دفتر «گردان‌های حزب‌الله» نزدیکترین جناح مسلح به ایران و دیوارنوشته بزرگ دربارهٔ سلیمانی و المهندس را آتش زدند.

در این میان آنچه بیشتر جلب توجه می‌کرد، علیرغم آتش زدن‌های بی‌سابقه در نجف محل سکونت آیت الله علی سیستانی، آستان حسینی در کربلا بخشی از پیام روزهای اخیر سیستانی در حمایت از تظاهرکنندگان را منتشر کرد.


سیستانی در این پیام گفته‌است «شهروندان دست به تظاهرات بی‌سابقه برای اصلاح امور زده‌اند، به دلیل اینکه هیچ راهی برای رهایی از فساد موجود پیدا نکرده‌اند».

در همین رابطه، با پایان مهلت تظاهرات کنندگان به مقامات عراق برای انتخاب نخست‌وزیر جدید، تظاهرات در برخی شهرهای عراق ادامه پیدا کرده‌است.

ساکنان استان بابل نیز همراستا با دیگر شهرها اغلب مسیرها و پل‌های استان مذکور را مسدود کردند.

معترضان در بابل، با بستن خیابان‌ها و پل‌ها، تهدید کردند که در صورتی که نخست‌وزیری منطبق بر شروط تظاهرات‌کنندگان، انتخاب نشود، بر شدت اعتراض‌های خود می‌افزایند.

در ذی قار نیز تظاهرات‌کنندگان در الشطره، جاده اصلی میان این استان و بغداد را بستند.

در المثتنی نیز عملیات ترور نهاوند ترکی فعال مدنی و به همراه پدرش در میدان الحبوبی ناکام ماند، در عین حال اعتراضات دانشجویی در دانشگاه المثنی و بستن درب اصلی آن ادامه یافت.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای