​تهران به خروج از (NPT) و آژانس اتمی تهدید کرد

​تهران به خروج از (NPT) و آژانس اتمی تهدید کرد

حضور ظریف در داووس لغو شد
دوشنبه, 20 ژانویه, 2020 - 15:45

یک روز از پس تهدید رئیس مجلس ایران به خروج از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزیر خارجه ایران نیز تهدید کرده‌است در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خارج می‌شویم.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری دولتی ایران گزارش داد؛ محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز دوشنبه ۳۰ دی گفته‌است در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و ادامه «بازی‌های سیاسیبه و رفتار بلاوجه» توسط اروپایی‌ها، از ان‌پی‌تی خارج می‌شویم.

خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران همچنین گزارش داده وزیر خارجه ایران با اشاره به تصمیم اروپایی‌ها برای فعال کردن سازوکار حل اختلافات در برجام، گفت: گام‌های کاهش تعهدات توسط ایران تمام شده‌است.

روز گذشته یک‌شنبه ۲۹ دی ماه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفته‌است اگر اروپا «رفتار غیرعادلانه» دربارهٔ اختلافات دربارهٔ برجام داشته باشد، ایران «تصمیم جدی» دربارهٔ ادامه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت.

سه کشور اروپایی شریک برجام روز سه‌شنبه، ۲۴ دی‌ماه، خبر دادند که مکانیسم حل اختلاف را علیه تهران فعال می‌کنند، مکانیسمی که می‌تواند در نهایت باعث اعمال دوباره تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بشود.

از سوی دیگر، ایران می‌گوید تابعیت دوگانه را برای قربانیان هواپیمای سرنگون شده به رسمیت نمی‌شناسد.

شماری از مسافران ایرانی هواپیمایی که اخیراً توسط موشک‌های سپاه پاسداران ساقط شده، تابعیت مضاعف از جمله تابعیت کانادایی و بریتانیایی داشتند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۳۰ دی در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد که ایران تابعیت کانادایی جانباختگان پرواز ۷۵۲ را به رسمیت نمی‌شناسد.

موسوی گفت: «ما اینها (جان‌باختگان) را اتباع خود می‌دانیم و تابعیت دوگانه را نمی‌پذیریم. عزادار اصلی خود ما هستیم. باید ابعاد و جزییات حادثه روشن شود. امیدوارم بقیه کشورها از سیاسی کردن این موضوع اجتناب کنند چون چیزی عایدشان نمی‌شود.»

او دربارهٔ نگرانی دولت کانادا گفته «آنها کاسه داغ تر از آش شده‌اند».

 ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز از جمله ۵۷ نفر از اتباع کانادا در این فاجعه جان خود را از دست دادند.

از سوی دیگر، موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «قرار بود آقای ظریف همین روزها برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس به سوئیس برود که به رغم دعوت رسمی و حضوری اولیه از ایشان، برنامه تنظیمی را به هم زدند و برنامه‌ای که توافق شده بود و ترتیبات دیگری را در نظر گرفتند که این سفر متأسفانه انجام نمی‌شود.»

هنوز دلیل لغو برنامه سفر ظریف به داووس اعلام نشده، اما پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از بورگ برند رئیس مجمع جهانی اقتصاد گزارش داده بود که مسئله لغو حضور وزیر خارجه ایران در پیوند با «ابهامات موجود در منطقه و اتفاقات داخل ایران» است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای