نشست فوق‌العاده امنیتی برای مهار افزایش ناآرامی‌ها در لبنان

نشست فوق‌العاده امنیتی برای مهار افزایش ناآرامی‌ها در لبنان

حریری خواستار تسریع در تشکیل دولت جدید شد
دوشنبه, 20 ژانویه, 2020 - 16:00

شورای امنیت ملی لبنان امروز دوشنبه به ریاست میشل عون رئیس‌جمهوری و فرمانده کل قوا به دنبال افزایش ناآرامی‌ها در این کشور تشکیل جلسه داد تا راهکارهای کاهش تنش را بررسی کند.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری فرانسه گزارش داد، در این جلسه الیاس بوصعب وزیر دفاع، ریا الحسن وزیر کشور و فرماندهان ارتش و نیروهای نظامی و امنیتی حضور دارند.

یک منبع دولتی در پایان این جلسه به خبرنگاران گفته‌است که حاضران در جلسه «از وجود افراد نفوذی در میان معترضان که به اقدامات تخریبی و اقدام علیه نیروهای امنیتی دست می‌زنند».

در این جلسه اقدامات امنیتی لازم برای حمایت از معترضان مسالمت جو و دارایی‌های عمومی و خصوصی و مهار گروه‌های تخریبی به بحث و بررسی گذاشته شد.

در مقابل، معترضان با انتقاد از نفوذی خواندن برخی از تظاهرکنندگان، هشتگ «#انا_مندس» (من نفوذی ام) را در توییتر به راه انداختند.

 در دو روز گذشته بیش از ۵۰۰ نفر در نتیجه درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی مجروح شده‌اند.

از سوی دیگر، سعد حریری نخست‌وزیر موقت لبنان گفت: دولت جدید لبنان باید هر چه سریع تر تشکیل شود تا از سریال فروپاشی و پیامدهای اقتصادی و امنیتی جلوگیری کند.

لبنان از اواخر اکتبر سال ۲۰۱۹ که سعد حریری به عنوان نخست‌وزیر لبنان از سمت خود استعفا کرد، بدون دولت یا هرگونه نقشه راهی برای نجات اقتصاد است.

حریری با انتشار پستی توئیتری نوشت: دولت ما برای انتقال به یک دولت جدید استعفا داد اما به تأخیر افتادن تشکیل دولت تا ۹۰ روز کشور را به سمت نامعلومی سوق می‌دهد.

به گفته رویترز، حسن دیاب با حمایت «حزب‌الله» و متحدانش در ماه گذشته برای تشکیل دولت جدید انتخاب شد، اما از آن موقع تاکنون هیچ گونه پیشرفتی در رونمایی از کابینه جدید حاصل نشده‌است.

حریری اضافه کرد: ادامه دولت موقت راه حل نیست و باید مانع از هدر رفتن وقت شد و دولت باید پذیرای مسؤولیتش باشد.

لبنان در روزهای اخیر شاهد تظاهرات مردمی علیه تشکیل نشدن دولت این کشور است که منجر به درگیری‌های شدید بی‌سابقه میان معترضان و نیروهای امنیتی در خیابان‌های بیروت شد که فقط در روز شنبه به مجروح شدن ۳۷۰ تن انجامید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای