​الجبیر در داووس: بحران دخالت‌ها برهم زننده ثبات خاورمیانه است

​الجبیر در داووس: بحران دخالت‌ها برهم زننده ثبات خاورمیانه است

انتقاد از دخالت ایران در عراق و نقش بیگانگان در بحران لیبی
جمعه, 24 ژانویه, 2020 - 07:15

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی روز گذشته بر مخالفت کشورش با دخالت‌ها در امور کشورهای منطقه تأکید کرد و این دخالت‌ها را مقدمه برای برهم زدن ثبات در کشورهای عربی خواند.

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر در کنفرانس اقتصادی داووس سوئیس گفت سعودی نگران دخالت‌های ایران در امور داخلی عراق است. او تأکید کرد که مردم عراق و لبنان علیه دخالت‌های ایران در حال تظاهرات هستند.

او ادامه داد پادشاهی سعودی عمیقاً به اوضاع عراق اهتمام می‌ورزد و میان بغداد و ریاض روابط برادرانه حاکم است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی سعودی برای افزایش مبادلات تجاری با عراق و برداشتن محدودیت‌ها در سفر و مسائل مرزی گفت، عراق نیاز به کمک دیگران ندارد زیرا کشوری ثروتمند از لحاظ نفت است و می‌تواند برای توسعه خود برنامه‌ریزی کند.

الجبیر افزود ما برای استقلال عراق و جلوگیری از دخالت‌های ایران در آن از جمله بر باد دادن ثروت‌های عراق، غرق کردن آن با محصولات ایرانی و به کارگماشتن گروه‌های شبه نظامی وفادار به ایران و نه به حکومت عراق اهمیت قائل هستیم.

به گفته او، دست‌های منفی و مخرب ایران از طریق ارسال سلاح در یمن و حتی بحرین و همچنین سوءاستفاده از شیعیان در منطقه برای منافع خود قابل مشاهده است.

وزیر مشاور در امور خارجه سعودی تأکید کرد که کشورش خواهان افزایش تنش در منطقه نیست و همچنان دربارهٔ حمله به تأسیسات نفتی آرامکو تحقیق می‌کند.

الجبیر با اشاره به دخالت ایران در امور داخلی کشورها گفت: ایران در یمن، بحرین، عراق و سوریه نقشی منفی ایفا می‌کند که ما از آن به خوبی آگاهیم.

وی در رابطه با روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد: زمانی که ایران مانند یک کشور عادی عمل کند، می‌توانیم روابطمان با آن را احیا کنیم.

الجبیر ضمن خطرناک توصیف کردن دخالت‌های خارجی در لیبی گفت: «ریاض با کشورهای عربی و بین‌المللی برای ثبات در لیبی همکاری می‌کند.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای