زد و خورد پلیس با معترضان در بغداد ۷ مصدوم برجای گذاشت

زد و خورد پلیس با معترضان در بغداد ۷ مصدوم برجای گذاشت

اقدام نیروهای امنیتی عراق برای برداشتن موانع بر سر راه‌های اصلی
شنبه, 25 ژانویه, 2020 - 10:45

منابع امنیتی و بیمارستانی اعلام کردند پلیس عراق امروز شنبه که برای برداشتن موانع بر سر راه‌های اصلی منتهی به محل اصلی تجمعات، با معترضان در مرکز بغداد درگیر شد و به مصدوم شدن ۷ تن انجامید.

به گزارش الشرق الاوسط، این منابع به خبرگزاری رویترز گزارش دادند که نیروهای امنیتی امروز در بغداد و بصره اقدام به بازگشایی مسیرها کردند و برخی از هواداران مقتدی صدر رهبر شیعی در عراق که پیشتر برای پیوستن به معترضان چادر نصب کرده بودند، این چادرها را برچیدند.

در این میان، محسن جاسم یکی از معترضان عراقی به خبرگزاری آلمان گفته‌است که زد و خوردها میان معترضان و نیروهای ضدشورش در میدان الخلانی در مرکز بغداد رخ داد.

او ادامه داد درگیری‌ها همچنان ادامه دارد و تعداد زیادی از معترضان به دلیل استشمام گاز اشک آور دچار خفگی شدند.

از سوی دیگر، ستاد عملیات بغداد از بازگشایی چند خیابان و میدان در اطراف میدان التحریر بغداد خبر داد.

در بیانیه این ستاد که صبح شنبه (۲۵ ژانویه) منتشر شده آمده که جاده محمد القاسم باز شده و میدان الطیران و خیابان النضال و میدان قرطبه هم در حال شست و شو جهت بازگشایی است.

این در حالی است که در پی تظاهرات دیروز (جمعه) مردم عراق در بغداد، ۶ نفر کشته و بیش از ۵۰ تن زخمی شدند.

همچنین تظاهرکنندگان طرفدار صدر در میدان التحریر پس از توئیت انتقادی مقتدی صدر خیمه‌های خود را جمع کردند.

در پی این توئیت طرفداران صدر در ذی قار، بصره و میسان که در طی این سه ماه چادر برپا کرده بودند و در اعتراضات شرکت داشتند شروع به جمع‌آوری چادرها کردند.

در مقابل، معترضان بصره در بیانیه ای با اظهار تاسف از انصراف معترضان نزدیک به جریان صدر گفتند «انتظار عقب‌نشینی در میانه راه را نداشتیم. موضع ما آشکار است و بر ادامه تظاهرات مسالمت آمیز تا تحقق همه خواسته‌ها تأکید می‌کنیم».

در پی فراخوان مقتدی صدر روحانی شیعه، روز جمعه هزاران نفر در بغداد علیه حضور آمریکا در عراق دست به تظاهرات زدند.

نیروهای شبه‌نظامی متحد ایران این بار از فراخوان مقتدی صدر در جهت فشار بر آمریکا برای بیرون بردن نیروهایش از عراق حمایت کرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای