باز شدن پای مجلس به بحث ممنوعیت جلباب در شهر توریستی مصر

باز شدن پای مجلس به بحث ممنوعیت جلباب در شهر توریستی مصر

دوشنبه, 27 ژانویه, 2020 - 17:15
قاهره: الشرق الاوسط

استفاده رانندگان تاکسی از پوشش محلی الجلباب (جامه بلند) در شهر الغردقه مصر در هنگام کار ممنوع اعلام شد. 

الغردقه یک شهر توریستی در مصر است. 

نمایندگان پارلمان مصر قصد دارند تا پیامدهای این مصوبه محلی که حدود یکماه پیش اعلام شد را بررسی کنند. 

برخی نمایندگان گفتند که محمود شعراوی وزیر توسعه محلی مصر با حضور در جلسه علنی پارلمان در روز سه شنبه (۲۸ ژانویه) به سوالات مطرح شده در خصوص ممنوعیت استفاده از جلباب در الغردقه پاسخ می دهد. 

طرح استیضاح وزیر مصری توسط طلعت خلیل نماینده مجلس مطرح شد.

خلیل روز شنبه (۲۵ ژانویه) در گفتگو با الشرق الاوسط گفت که حدود یکماه پیش در جریان سفر به این شهر رانندگان شاکی بودند که «اگر جلباب بپوشند با توجه به مصوبه استانداری مورد پیگیری قرار خواهند گرفت». 

او افزود «بنده درخواستی برای مطرح شدن این مساله در جلسه علنی پارلمان مطرح کردم. البته روند رسیدگی به تقاضا با توجه به درخواست های متعدد دیگر نمایندگان زمان زیادی برد».

خلیل خاطر نشان کرد «جلباب مصری یک پوشش محلی و نماد هویت بخش گسترده ای از جامعه است».

او افزود «استدلال استاندار سابق در مورد اعلام ممنوعیت استفاده از جلباب این بود که باید شکل و شمایل توریستی شهر برای گردشگران خارجی حفظ شود».

خلیل یادآور شد «برخی از خود گردشگران در مناسبات ها و جشن های محلی در شهرهای مصر جلباب می پوشند چرا که این پوشش نماد توده مردم است».

او گفت «ممنوعیت استفاده رانندگان از جلباب باید فورا لغو شود تا هم به فرهنگ بخش گسترده ای از مردم بی احترامی صورت نگیرد و هم بر ارزش ها و هویت و پوشش محلی تاکید کنیم. اغلب کشورها همین کار را می کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای