​ناوشکن ژاپنی برای حفاظت از کشتیرانی تجاری راهی خلیج عمان شد

​ناوشکن ژاپنی برای حفاظت از کشتیرانی تجاری راهی خلیج عمان شد

یکشنبه, 2 فوریه, 2020 - 11:15
توکیو: الشرق الاوسط

همزمان با ادامه تنش در خاورمیانه، یک ناوشکن ژاپنی امروز یکشنبه با هدف حفاظت و مراقبت از کشتی‌های نفتی این کشور راهی خلیج عمان شد.

به گزارش الشرق الاوسط، شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن پیش از اعزام این ناوشکن به خدمه آن گفت: «همه ساله هزاران کشتی ژاپنی در آب‌های این منطقه در تردد هستند و ۹۰ درصد نفت مورد نیاز ژاپن از این طریق تأمین می‌شود».

او افزود «ایجاد امنیت برای کشتی‌ها مرتبط با ژاپن یکی مهمترین وظایف دولت» این کشور است.

در مراسم اعزام ناوشکن یادشده ۵۰۰ نفر از اعضای خانواده ملوانان و همچنین نمایندگانی از کشورهای آمریکا، کشورهای اروپایی و خاورمیانه حضور داشتند.


موضوع اعزام این رزمناو به آب‌های خلیج و دریای عمان در خود ژاپن، موضوعی مناقشه‌برانگیز بود. بر اساس قانون اساسی ژاپن، این کشور از مشارکت در ماموریت‌های نظامی بین‌المللی منع شده‌است.

این ناوشکن ژاپنی به ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده آمریکا به منظور حفظ امنیت در خلیج و تنگه هرمز نخواهد پیوست.

در سایه افزایش تنش‌ها در خاورمیانه ژاپن تصمیم بر عمل مستقل کرده‌است. از سوی دیگر، افزون بر این، ژاپن با کشورهای منطقه مناسبات دوستانه‌ای دارد.

در گزارش خبرگزاری رویترز آمده‌است که ناوشکن تاکانامی حامل ۲۰۰ ملوان و دو هلی‌کوپتر است. این ناوشکن کنترل تردد کشتیرانی در شمال دریای عرب و خلیج عدن را برعهده خواهد داشت، اما وارد آب‌های تنگه هرمز نخواهد شد.


در حال حاضر به استثنای ژاپن، از جمله کشورهای بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده آمریکا نیز در آب‌های این منطقه حضور دارند.

یوشوکه اینابا ناخدای ناو تاکانامی پیش از شروع مأموریت خود در آب‌های دریای عمان به خبرنگاران گفته‌است: «کشتی‌های تجارتی ژاپن نیز در ماه ژوئن [سال ۲۰۱۹] مورد حمله واقع شدند و ژاپن نیز همچون سایر کشورها اقدام به افزایش گشت‌زنی در آب‌های این منطقه به منظور گردآوری اطلاعات کرده‌است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای