پرتره های تخیلی هنرمندان معروف بر دیوارهای قاهره

پرتره های تخیلی هنرمندان معروف بر دیوارهای قاهره

ام کلثوم و شریف و رشدی اباظه از جمله سوژه های تابلوها هستند
یکشنبه, 2 فوریه, 2020 - 13:30
قاهره: منا ابو النصر

کارمینیه کارتولانو بیست سال پیش تصمیم گرفت در شهر قاهره -پایتخت مصر- سکونت کند. او همواره هویت و فرهنگ این شهر شلوغ را کنکاش می کند و از ابزارهای گوناگونش مثل نوشتن و ترجمه و نقاشی و هنرهای تجسمی بهره می گیرد.
۲۰ اثر کارمینیه به تازگی در نمایشگاهی در قاهره به نمایش گذاشته شده اند. این آثار هم کارهای عکاسی او هستند و هم نوستالژی سینمایی.
کارمینیه طراح گرافیتی های تخیلی بر در و دیوار شهر قاهره است.
نمایشگاه کارمینیه تا ۲۳ فوریه ادامه دارد.
این هنرمند ۴۷ ساله درباره کشیدن اولین اثر گرافیتی خود می گوید «وقتی در ایتالیا دانشجو بودم یک گرافیتی کشیدم که در آن حروف عربی بود».
شوق او به گرافیتی کارمینیه را در مسیری قرار داد که نمایشگاهش را در قاهره برپا کرد.‌ آثار او تخیلی هستند که از فیلم های سینمایی الهام گرفته و بر ساختمان های معروف و ناشناخته قاهره نصب شده اند.
کارمینیه در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «آثار تازه در ارتباط با شوق و اشتیاقم به شهر قاهره هستند. از زاویه یک شرق شناس به قاهره نمی نگرم و بیست سال است که در اینجا زندگی می کنم. من اینجا کار می کنم سوار اتوبوس و قطار می شوم و در مرکز قاهره زندگی می کنم مثل همه مصری ها. همواره از خیابان ها عکس می گیرم. اخیرا حافظه موبایلم پر شده از تصویر ساختمان های بلند و بدون پنجره. این ایده به ذهنم رسید که اینها را به نقاشی های دیواری تبدیل کنم. ماجرا از اینجا آغاز شد».
این هنرمند ایتالیایی دو مجله هنری قدیمی از بازار کتاب های کمیاب و قدیمی در قاهره خرید. عکس های قدیمی بازیگران هالیوود و مصر نظرش را جلب کردند و آنها را با فتوشاپ ترمیم کرد و به شکل یک اثر گرافیتی درآورد. این آثار گویی آدم های زنده ای هستند که بر نمای ساختمان ها قرار گرفته اند.
کارمینیه گفت «اولین طرحم کری گرانت ستاره هالیوود بود و بعد بازیگران معروف هالیوود. وقتی این طرح ها را در شبکات اجتماعی گذاشتم مورد تحسین قرار گرفتند. بعد کاربران خواستند که تصویر بازیگران مصری را نیز کار کنم. پس از درگذشت عزت ابو عوف -بازیگر محبوب و خوش تیپ مصری- طرح او را به شکل یک گرافیتی روی یک ساختمان قدیمی گذاشتم که در مدت کمی مورد استقبال گسترده قرار گرفت. از این رو تصمیم گرفتنم پروژه جدید را با ۱۰ بازیگر مصری و ۱۰ بازیگر هالیوود آغاز کنم».
طرح مرحوم فاتن حمامه و مرحوم عمر الشریف (دو بازیگر معروف مصری) از معروف ترین تابلوهای کارمینیه هستند که بر نمای بیرونی مجتمع تجاری معروف التحریر در مرکز قاهره نصب شده اند.
طرح هنرمندان معروف و قدیمی مصری مثل سعاد حسنی و ام کلثوم و رشدی اباظه و نیز حسین فهمی و میرفت امین نیز در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند.
کارمینیه کارتولانو هنرمند و طراح و مترجم ایتالیایی است. او در انسیستو شرق شناسی ناپل زبان عربی خواند و پس از آن به مصر سفر کرد.
او هم اکنون استاد زبان ایتالیایی در دانشکده ادبیات دانشگاه حلوان و موسسه فرهنگی ایتالیایی در مصر است. او دو کتاب «مصریانو» و «مومو» تالیف کرده و آثار ترجمه تالیفات عربی به ایتالیایی دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای