زادگاه حاتم طایی در سعودی؛ بازگو کننده فضائل اخلاقی او در جهان

زادگاه حاتم طایی در سعودی؛ بازگو کننده فضائل اخلاقی او در جهان

گردهمایی ادبی بین المللی با عنوان حاتم طایی
شنبه, 8 فوریه, 2020 - 17:15
حائل: محمد الحمود

همایش بین المللی درباره معرفی چهره های تاریخی شناخته شده و صاحب نام در جهان عرب در قالب برنامه های زمستانی حائل (شهری در شمال سعودی) برگزار شد.

حائل به حکایت ها و داستان های تاریخی اش معروف است. این منطقه آثار باستانی فراوانی در خود جای داده که بازگو کننده تمدن های باستان در آنجاست. مورخان و نویسندگان درباره حائل و اهمیت تاریخی اش مطالب بسیاری نوشته اند.

حائل مسیر تردد کاروان های بازرگانی در دوره های تاریخی گوناگون به ویژه نبطی ها بوده است. چهارمین همایش بین المللی حاتم طایی روز جمعه (۷ فوریه) در حائل برگزار شد. تاریخ نگاران و فرهیختگان فراوانی در این نشست شرکت کردند. 

گردهمایی در جایی برگزار شد که شهامت و مهمان نوازی مردمانش در تاریخ عرب آوازه خاص و عام بوده است.

رشید الصقری معاون ریاست باشگاه ادبی حائل گفت «حاتم طایی یک چهره بین المللی و نماد بخشندگی است اما شاید کمتر به حاتم طایی به عنوان شاعر دوره پیش از اسلام اشاره شده است. او اسب سوار شجاع و دارای فضایل اخلاقی بسیار بود. به کمک مظلوم می شتافت. حاتم طایی به دلیل این ویژگی های نی کو به چهره بی همتای بین المللی و افسانه تبدیل شد و به میراث جهانی راه یافت». روستای توارن در شمال غرب حائل قرار دارد و زادگاه حاتم طایی است. او از قبیله طی است. تاریخ نگاران می گویند که نام حاتم طایی برگرفته از قبیله او است.

داستان ها و اشعار بزرگان حکایت از این دارند که حاتم و قبیله اش در این روستا زندگی کردند. 

مقبره و کاخ حاتم طایی در توارن واقع است. توارن در وسط یک دره قرار دارد. این دره نقطه التقای دره های دیگر است. توارن یک منطقه کوهستانی است و توسط کوه ها احاطه شده . این روستا چندین کاخ سنگی و گلی را در خود جای داده که اینک از آنها چیز زیادی باقی نمانده است. ساختمان کاخ ها پیشتر ویران شده اند. 

بقایای یک کاخ گلی قدیمی در مرکز روستا به چشم می خورد. آرامگاه کوچکی با دو گور در نزدیکی این کاخ وجود دارد.

به گفته برخی روایت ها حاتم طایی در یکی از این دو قبر دفن شده است.

توارن به عنوان یک منطقه گردشگری در چهار فصل سال پذیرای گردشگران است.

این منطقه از جاذبه های ویژه گردشگری میان کوه های اجا و سلمی به ویژه در زمستان برخوردار است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای