مخالفت جنبش مردمی عراق با «منشور» صدر

مخالفت جنبش مردمی عراق با «منشور» صدر

روزنامه «الشرق الاوسط» بازتاب این منشور را در ناصریه رصد کرده‌است
دوشنبه, 10 فوریه, 2020 - 13:45
بغداد: فاضل النشمی

تظاهرات در بغداد و دیگر شهرهای مرکز و جنوب عراق روز گذشته با حضور پررنگ زنان دنبال شد. در این تظاهرات شعارهایی علیه «منشور انقلاب اصلاح طلبانه» مقتدی صدر رهبر جریان صدر سرداده شد.

به گزارش الشرق الاوسط، معترضان فراخوان صدر برای «عدم اختلاط پسران و دختران در خیمه‌های تحصن» را محکوم کردند و شعار دادند «ای وطن! اینها دختران تو هستند که لباس غیرت به تن کردند و پرچم را برافراشتند».

محمد غدیر که در تظاهرات نجف شرکت کرده‌است به روزنامه «الشرق الاوسط» می‌گوید: این تظاهرات با استقبال گسترده از سوی دانشجویان دختر مواجه شده و آنها ایجاد تفرقه جنسیتی را محکوم کردند. این صحنه اعتراضی در کربلا نیز تکرار شد.

تأکید صدر مبنی بر «مدیریت تظاهرات از داخل عراق» نیز با انتقاد از سوی کاربران عراقی شبکه‌های اجتماعی روبرو شد، به طوری که بسیاری از آنها معتقدند که صدر در حالی از مدیریت از درون سخن می‌گوید که خود در خارج یعنی ایران به سر می‌برد.

از سوی دیگر، خبرنگار روزنامه «الشرق الاوسط» پس از گشت و گذار در میدان الحبوبی در مرکز شهر الناصریه در جنوب عراق گزارش می‌دهد که معترضان بر ادامه تظاهرات و جنبش تأکید می‌کنند.

میدان الحبوبی نقش مهمی در استمرار اعتراضات ایفا کرده‌است.

رعد محسن الغزی یکی از فعالان ناصریه می‌گوید همه طبقه‌های اجتماعی در استان در این میدان نمایندگانی دارند و هر کدام مستقلاً دارای چادر تحصن هستند. در این تحصن دانشجویان، وکلا، پزشکان، فعالان فرهنگی هنری و نمایندگانی از شهرستان‌ها، نواحی و عشائر حضور دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای