نکات تازه درگیری بین نیروهای آمریکایی و سوری در شرق فرات

نکات تازه درگیری بین نیروهای آمریکایی و سوری در شرق فرات

پنجشنبه, 13 فوریه, 2020 - 13:45
خودروی نظامی ترکیه در ادلب (فرانس پرس)
لندن: الشرق الاوسط

درگیری نظامی بین ارتش سوریه و ترکیه در ادلب و حلب و تنش بین مسکو و آنکارا در کانون توجه قرار داشت اما حالا نگاه‌ها به شرق فرات و درگیری نظامی بین نیروهای آمریکایی و رژیم سوریه در آنجا دوخته شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، خودروهای گشت آمریکایی روز چهارشنبه (۱۲ فوریه) «اشتباهی» وارد روستای خربه عمو در جنوب شرق شهر قامشلی شدند. این شهر تحت کنترل نیروهای رژیم سوریه است. درگیری بین نیروهای رژیم سوریه و آمریکا اتفاق افتاد.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه این دو خودروی توقیف شده به دنبال حمله هوایی آمریکا از منطقه خارج شدند.

آمریکا رهبری ائتلاف جهانی ضد داعش را بر عهده دارد.

اگرچه این اولین درگیری بین هواداران رژیم سوریه و آمریکا در شمال شرق سوریه پس از آغاز به کار ائتلاف جهانی ضد داعش در سوریه در ۲۰۱۴ نیست اما می‌توان به پنج نکته جدید در این تحول اشاره کرد:

۱- ماه مه ۲۰۱۷: حمله هوایی ارتش آمریکا به گروه‌های هوادار رژیم سوریه پس از نزدیک شدن این گروه به مراکز استقرار ارتش آمریکا در پایگاه التنف در گوشه مرزی بین سوریه و عراق و اردن.

ژوئن ۲۰۱۷: سرنگونی یک هواپیمای نظامی سوریه به دلیل مشارکت در حملات هوایی به مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه (گروه هم پیمان آمریکا) توسط جنگنده‌های آمریکا.

انگیزه آمریکا در دو مورد یاد شده دفاعی بود. آمریکا می‌خواست ضمن حمایت از نیروهایش و گذاشتن «خطوط قرمز»، پایبندی به توافق «جلوگیری از برخورد مستقیم» را تثبیت کند.

ارتش آمریکا و روسیه در نیمه‌های ۲۰۱۷ توافق یادشده را امضا کردند.

درگیری روز چهارشنبه نخستین اصطکاک بین دو طرف به‌شمار می‌رود که آنهم از سوی آمریکا آغاز شد. آمریکا به دنبال این بود تا از خودروهای گشت زنی روزانه اش حمایت کند. خودروهای گشت آمریکا وظیفه ترسیم مناطق نفوذ جدید واشنگتن در شرق فرات را بر عهده دارند.

۲- این اولین اصطکاک و برخورد پس از تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ در اوایل سال جاری دربارهٔ ماندن نیروهای آمریکایی در نوار شرقی هم‌مرز با عراق در شرق فرات است. با توجه به فرمان ترامپ اعزام خودروهای گشت و تجهیزات نظامی در راستای «حفاظت از نفت» افزایش یافته و نفرات ارتش کاهش می‌یابند.

۳-درگیری یادشده با سفر جیمز جفری فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه به آنکارا همزمان شده‌است. جفری برای گفتگو با مقام‌های ترکیه به این کشور سفر کرده‌است. او به زبان ترکی دربارهٔ حمایت ترکیه به عنوان عضو ناتو سخن گفت. این در حالی است که درگیری‌ها بین نیروهای رژیم سوریه و نظامیان ترکیه در ادلب منجر به کشته شدن ۱۳ سرباز ترکیه شده‌است. همزمان با حمله رژیم سوریه و روسیه به شمال غرب سوریه تنش بر روابط ترکیه و روسیه سایه افکنده. به دنبال از سرگیری گفتگوها بین روس‌ها و ترکیه در مسکو دربارهٔ ادلب ترکیه تجهیزات نظامی و نفرات به شمال غرب سوریه اعزام کرد.

۴-رسانه‌های دولتی سوریه فوراً اعلام کردند که حمله به خودروهای نظامی آمریکا کار نیروهای رژیم سوریه بوده‌است.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گفت «مأموران در یک ایست بازرسی ارتش سوریه چهار خودروی نظامی آمریکا را توقیف کردند».

این خودروها در جاده السویس-علایا-خربه عمو به سمت شرق شهر قامشلی در حرکت بودند. صدها نفر در نزدیکی ایست بازرسی روستای خربه عمو تجمع و مانع عبور خودروهای نیروهای اشغالگر شدند. خودروها مجبور شدند از همان راهی که آمده بودند بازگردند. نیروهای اشغالگر آمریکایی به سمت مردم تیراندازی و بمب‌های دودزا شلیک کردند. یک ساکن روستای خربه عمو کشته و یک نفر از روستای حامو زخمی شد. مردم چهار خودروی نظامی نیروهای اشغالگر را از کار انداختند».

۵- این اولین درگیری پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط آمریکا است. او در اوایل ماه گذشته در بغداد کشته شد. زمزمه‌ها حاکی از این است که رژیم ایران برای انتقام از آمریکایی‌ها در شرق فرات برنامه‌ریزی می‌کند و عشایر آنجا را علیه ائتلاف جهانی ضد داعش بسیج کرده و رژیم سوریه و حکومت ایران در این زمینه همکاری می‌کنند. نکته دیگر این است که گروه‌های شبه نظامی ایران در حمله اخیر به ادلب حضور داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای