پخش ۶ فیلم سعودی از نتفلیکس

پخش ۶ فیلم سعودی از نتفلیکس

فیلم های ساخت سینماگران سعودی و برندگان جوایز بین المللی
پنجشنبه, 13 فوریه, 2020 - 19:00
جده: عایشه جعفری

صنعت سینمای سعودی در چند سال گذشته دستخوش تحول چشمگیر شده و چندین فیلم این کشور در عرصه جهانی مطرح و جوایز بین المللی کسب کردند.

نتفلیکس (Netflix) (شرکت پشتیبانی از محصولات رسانه ای و فیلم در جهان) اعلام کرد که حق پخش انحصاری شش فیلم کوتاه سعودی با عنوان «شش پنجره در صحرا» را خریداری کرده است.

این شش فیلم از ۲۷ فوریه در نتفلیکس پخش می شوند.

در واقع پخش این فیلم ها در نتفلیکس منجر به تقویت صنعت فیلمسازی سعودی می شود. سعودی ها با اشتیاق منتظر برگزاری جشنواره فیلم «دریای سرخ» هستند.

این جشنواره برای اولین بار در سعودی برگزار می شود. همه سینماگران از جمله کارگردانان و فیلمنامه نویسان و بازیگران سعودی می توانند در این جشنواره شرکت کنند.

موضوع شش فیلم سعودی که ضمنا برنده چند جایزه بین المللی نیز هستند درباره مسائل داغ و روز اجتماعی است. فیلم ها توسط فیلمسازان و سینماگران سعودی ساخته شده اند.

پخش این شش فیلم کوتاه در نتفلیکس فرصتی است تا مخاطبان کشورهای دیگر با سینماگران و تولیدکنندگان سعودی و کارهایشان آشنا شوند.
خانم نهی الطیب رییس کمیته صدور مجوز حرفه ای در نتفلیکس گفت «داستان های زیبا در هر جایی ممکن است ساخته شوند و مخاطبان را به خود جذب کنند. سینماگران با استعداد در همه جا هستند که فیلم های با محتوا می سازند».
علاء فادن رییس اجرایی استودیوهای «تلویزیون ۱۱» گفت «این مایه افتخار ماست که ۶ فیلم کوتاه را در نتفلیکس مطرح کردیم و در آنجا فیلم های ساخته جوانان بااستعداد سعودی با ۱۶۷ میلیون مخاطب در سراسر جهان پخش خواهد شد».
ما در استودیوهای (تلویزیون ۱۱) به گروهی از تولید کنندگان درخشان محتوا دسترسی داریم که فیلم های الهام بخش و توجه برانگیزی درباره فرهنگ محلی می سازند. امیدواریم که مخاطبان در سراسر جهان این فیلم ها را ببینند».
بدر الحمود کارگردان و فیلمنامه نویس سینما در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «پخش فیلم های سعودی در نتفلیکس بیانگر توجه مردم کشورهای دیگر به فرهنگ جامعه سعودی است. این فرصتی است تا دیگری از نزدیک با ما و صنعت سینمای ما آشنا شود».
او افزود «همچنین نتفلیکس فرصتی در اختیار سینماگران جهان قرار داده تا با چهره های با استعداد سعودی از نزدیک آشنا شوند. پیشتر نیز یک فیلم سعودی به عنوان «برکه یقابل برکه» در نتفلیکس پخش شد. تجربه جالبی بود. مخاطبان در سراسر جهان اینک چندین فیلم ساخته جوانان سینما را مشاهده می کنند».
پخش «شش پنجره در صحرا» ساعت ۱۱ ظهر به وقت ریاض در نتفلیکس آغاز می شود.
این شش فیلم عبارتند از «وسومیاتی بتدخل النار؟» برنده بهترین فیلم کوتاه در جشنواره فیلم های مستقل لس آنجلس در ۲۰۱۷ و «۲۷ من شعبان» ساخته محمد السلمان و «وسطی» و فیلم «من کآبه المنظر» به کارگردانی فارس القدس. فیلم آخر تخیلی علمی است و رویدادهای آن در دهه هفتاد میلادی اتفاق می افتند. فیلم «الجرذی» ساخته و نوشته فیصل العامر و فیلم «ستارة» ساخته محمد السلمان.

به دنبال فرآیند تحول فرهنگی در سعودی این کشور میزبان چند جشنواره فیلم است.

جشنواره بین المللی فیلم دریای سرخ از ۱۲ تا ۲۱ مارس ۲۰۲۰ در شهر جده و جشنواره فیلم سعودی در دمام برگزار می شود.
جشنواره فیلم سعودی توسط سازمان فرهنگ و هنر و با همکاری مرکز بین المللی فرهنگی ملک عبد العزیز (اثراء) تنظیم شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای