​سعودی صادرات نفت خود را به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز می‌رساند

​سعودی صادرات نفت خود را به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز می‌رساند

دوشنبه, 30 مارس, 2020 - 14:30
ریاض: الشرق الاوسط

سعودی اعلام کرد از آغاز ماه مه آینده صادرات نفتی خود را تا سقف ده میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

به گزارش الشرق الاوسط، یک منبع مسئول در وزارت انرژی سعودی از تصمیم ریاض مبنی بر افزایش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفتی در روز از آغاز ماه مه آینده خبر داد. بدین ترتیب مجموع صادرات نفتی سعودی در روز به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

برپایه این گزارش، علت این افزایش تولید ۶۰۰ هزار بشکه ای استفاده از گاز طبیعی تولیدی چاه الفاضلی و جایگزینی آن به جای نفت مورد استفاده برای تولید برق در سعودی است.

کاهش درخواست داخلی فرآورده‌های نفتی به خاطر کاهش تردد ناشی از تدابیر مربوط به مقابله با کرونا از دیگر دلایل افزایش صادرات ۶۰۰ هزار بشکه ای نفت است.

پیش از این، در واکنش به اظهارات الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه که گفته بود تخفیف‌های فروش شرکت آرامکوی سعودی عامل ریزش قیمت‌های نفت شد، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی گفته بود: هر تولیدکننده نفتی باید سهم بازار خود را حفظ کند.

در ۱۱ مارس نیز امین الناصر مدیر اجرایی شرکت آرامکوی سعودی اعلام کرد که این شرکت دستور افزایش تولید نفت خود به ۱۲ تا ۱۳ میلیون بشکه در روز را دریافت کرده‌است.

این افزایش تولید به دنبال شکست مذاکرات در تاریخ ۵ و ۶ مارس بین اعضای اوپک + دربارهٔ توافق‌نامه ای است که از سال ۲۰۱۶ از قیمت‌ها حمایت کرده‌است.

روسیه درخواست اوپک را برای تعمیق کاهش عرضه موجود را رد کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای