پنتاگون در حال آماده‌سازی عملیات نظامی باهدف نابودی «کتائب حزب‌الله» در عراق

پنتاگون در حال آماده‌سازی عملیات نظامی باهدف نابودی «کتائب حزب‌الله» در عراق

​گزارش‌های اطلاعاتی از افزایش تنش در پی احتمال حملات شبه نظامیان ایرانی
دوشنبه, 30 مارس, 2020 - 13:00
واشنگتن: هبه القدسی

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به فرماندهان خود در عراق دستور داده که آماده نابود کردن «کتائب حزب‌الله» طرفدار ایران شوند. واشنگتن این گروه شبه نظامی را مسئول حمله راکتی در روز ۱۱ مارس به پایگاه التاجی در عراق و کشته شدن یک سرباز بریتانیایی و دو سرباز آمریکایی می‌داند.

قرار است پنتاگون طی دو هفته آینده سامانه‌های پدافند هوایی نظیر «C-RAMs» و پاتریوت را در عراق مستقر کند.

نیویورک تایمز به طراحی نقشه‌های نظامی مخفیانه برای مقابله با شبه نظامیان تحت حمایت ایران اشاره کرد.

این دستورات پس از یک هفته از اعزام مجدد صدها سرباز به پایگاه‌های مختلف عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برای نبرد با داعش صورت می‌گیرد.

تحلیلگران نظامی حمله به پایگاه التاجی را نشان دهنده پرخاشگرتر شدن شبه نظامیان تحت حمایت ایران در حمله به ایالات متحده و نیروهای آن در عراق می‌دانند.

  مقامات پنتاگون می‌گویند که تقریباً روزانه گزارش‌های اطلاعاتی از عراق حاکی از حملات قریب‌الوقوع برنامه‌ریزی شده توسط شبه نظامیان ایرانی علیه تأسیسات نظامی یا دیپلماتیک‌های مرتبط با ایالات متحده دریافت می‌کنند.

«کتائب حزب‌الله» فیلم‌هایی را منتشر کرده که ادعا می‌کند با تک تیراندازها و «آرپی جی‌ها» ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد.

بحث و گفتگو در دولت آمریکا در مورد چگونگی جلوگیری از حملات بیشتر شبه نظامیان طرفدار ایران، بدون آسیب رساندن به نیروهای آمریکایی و بدون ایجاد خطر برای روابط با دولت عراق و نفوذ آمریکا در عراق شدت گرفته‌است.

دیوید شنکر معاون وزیر خارجه ایالات متحده در امور خاورمیانه، در یک نشست خبری در هفته گذشته تأکید کرد که ایالات متحده اقدامات لازم را برای پاسخ به خشونت شبه نظامیان در عراق انجام خواهد داد.

او گفت: «اگر دولت عراق اقدامی برای بازخواست مسئولان حمله به نیروهای ائتلاف موجود در عراق انجام ندهد، ایالات متحده مجبور خواهد شد به صورت پیشگیرانه از نیروهای خودمحافظت کند».

بحث و جدل در کاخ سفید در مورد چگونگی مقابله با حمله اخیر شبه نظامیان در عراق درگرفت؛ در یک طرف این جدل، مقاماتی همچون مایک پمپئو وزیر خارجه، و رابرت سی اوبراین مشاور امنیت ملی، قرار دارند که خواهان تشدید حملات علیه ایران و نیروهای نیابتی آن هستند.

در طرف دیگر اما اغلب رهبران نظامی، از جمله مارک اسپر وزیر دفاع، و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش، قرار دارند که معتقدند آمریکا به دلایل متعددی، از جمله بحران کرونا، آمادگی درگیری‌های گسترده نظامی جدید در خاورمیانه را ندارد.

ژنرال رابرت پی. وایت فرمانده ارشد آمریکایی‌ها در عراق در یادداشتی در پاسخ به فرمان پنتاگون گفته‌است، چنین عملیاتی نیاز به اعزام چندین هزار نیروی آمریکایی به خاک عراق خواهد داشت و همچنین باعث به حاشیه رفتن هدف اصلی نیروهایی آمریکایی در عراق، تعلیم نیروهای عراقی برای مقابله با داعش، خواهد شد.

در همین خصوص، هشام الهاشمی کارشناس مسائل استراتژیک به «الشرق الاوسط» گفت که «این یک تغییر مهم در سیاست‌های ایالات متحده است. در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ تا ۱۴ مارس ۲۰۲۰، ایالات متحده از یک تاکتیک جدید، حمله در مقابل حمله استفاده کرد، در حالی که اکنون از یک تاکتیک دیگر استفاده می‌کند، یعنی پویش دشمن. من این دشمن را (کتائب حزب‌الله) و (النجباء) با استفاده از به اصطلاح (فرسودگی خسته) تشخیص دادم».

وی اضافه کرد «(فرسودگی خسته) که آمریکا از آن استفاده خواهد کرد بر پایه تخریب زیرساخت‌های «نجباء» و «کتائب» است که خارج از سیستم «الحشد الشعبی» عمل می‌کنند. در نتیجه، به دنبال این است که این جناح‌ها با دیگر جناح‌های (الحشد الشعبی) درهم آمیخته نشوند و همچنین به نیروهای ارتش و پلیس نزدیک نشوند».

الهاشمی توضیح داد: «ایالات متحده ممکن است به اطلاعات دقیق نیاز داشته باشد و به نظر می‌رسد که جمع‌آوری کرده‌است، به همین دلیل چنین افشاگری‌هایی آغاز شده‌است، به این معنی که حمله ممکن است حتمی باشد، به ویژه که ایالات متحده به دلیل داشتن فناوری پیشرفته به منابع انسانی قابل توجهی نیاز نخواهد داشت. اما به اهداف بیشتری احتیاج دارد تا خطاهای حمله جرف الصخر تکرار نشود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای