کرونا در سعودی: ۱۶۵ مورد جدید ابتلا و ۶۵ بهبود یافته

کرونا در سعودی: ۱۶۵ مورد جدید ابتلا و ۶۵ بهبود یافته

۵ مورد جدید مرگ و میر
پنجشنبه, 2 آوریل, 2020 - 19:15
ریاض: الشرق الاوسط

وزارت بهداشت سعودی روز پنجشنبه (۲ آوریل) از ۱۶۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا (کوید ۱۹) خبر داد. 

آمار کل مبتلایان به کرونا در سعودی به ۱۸۸۵ نفر رسید. ۶۴ مورد جدید بهبود یافتند. آمار بهبود یافتگان به ۳۲۸ نفر رسیده است.

پنج مورد مرگ و میر جدید در سعودی تایید شد. بدین ترتیب  ۲۱ نفر در کشور جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند.

دکتر محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روزانه درباره کرونا افزود «روند صعودی بیماری در سعودی کندتر از کشورهای دیگر است».

او ضمن تاکید بر لزوم عمل به تدابیر ویژه از قبیل رعایت نظافت و فاصله اجتماعی برای عدم ابتلا به ویروس گفت «اطلاعات و آمار را باید از مراجع معتمد دریافت کنید».

طلال الشلهوب سخنگوی وزارت کشور سعودی خواستار رعایت تدابیر اجباری برای حفاظت سلامت مردم شد.

از سوی دیگر یک مقام وزارت کشور از ممنوعیت کامل آمد و شد در دو شهر مکه و مدینه خبر داد. ورود و خروج از این دو شهر نیز از روز پنجشنبه (۲ آوریل) تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

او افزود «با توجه به تلاش های سعودی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و اجرای توصیه های نهادهای پزشکی در مکه و مدینه و حفظ سلامتی شهروندان و افراد مقیم رعایت موارد زیر ضروری است:

نخست: ممنوعیت کامل آمد و شد در سراسر مکه و مدینه اعلام می شود. ورودی و خروجی های این دو شهر تا اطلاع ثانوی بسته خواهند ماند.

پرسنل و کارمندان موسسات کلیدی در بخش های دولتی و خصوصی که باید در دوره ممنوعیت آمد و شد سرکار بروند از این مقررات مستثنی هستند.

دوم: مردم در مکه و مدینه تنها برای انجام کارهای ضروری مثل رفتن به درمانگاه و خرید کالاهای اساسی می توانند از خانه خارج شده و کارهایشان را در همان محله مسکونی خودشان از ساعت ۶ صبح تا ۳ ظهر انجام دهند.

شهروندان باید با توجه به ساز وکاری که توسط موسسه پول عربی سعودی و وزارت کشور و وزارت بهداشت تعیین شده از خدمات بانکی و دستگاه های خودپرداز استفاده کنند.

وزارت کشور افزود که افراد بزرگسال در صورت لزوم می توانند از خانه بیرون بروند. کودکان برای جلوگیری از ابتلا به کرونا خارج نشوند.

سوم: فعالیت های تجاری در محله های مسکونی مکه و مدینه ممنوع است. داروخانه ها و فروشگاه های کالاهای ضروری و ایستگاه های پمپ بنزین و بانک ها باز هستند.

چهارم: تردد در دو شهر مکه و مدینه تنها با خودرو انجام می شود. هر خودرو می تواند یک سرنشین در کنار راننده داشته باشد. این اقدام برای کاهش حداکثری تماس ضروری است.

وزارت کشور از کلیه شهروندان و افراد مقیم خواسته تا دارو و کالا آنلاین سفارش دهند و از خدمات دلیوری به منزل استفاده کنند.

وزارت کشور افزود این اقدامات برای تلاش در راستای حفظ سلامتی مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اجرا می شود.

این تدابیر مورد ارزیابی و بازنگری مرتب از سوی نهادهای پزشکی قرار می گیرند.

وزارت کشور سعودی از همه شهروندان و افراد دارای اقامت خواست تا با مسئولیت پذیری به توصیه های یاد شده عمل و قرنطینه خانگی را رعایت کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای