بهداشت جهانی: فرصت مقابله با کرونا در خاورمیانه کمرنگ‌تر می‌شود

بهداشت جهانی: فرصت مقابله با کرونا در خاورمیانه کمرنگ‌تر می‌شود

جمعه, 3 آوریل, 2020 - 15:45
ژنو: الشرق الاوسط

سازمان بهداشت جهانی روز گذشته پنجشنبه اعلام کرد که دولت‌های خاورمیانه باید به سرعت عمل کنند تا شیوع ویروس کرونا را محدود کنند، این در حالی است که رویترز گزارش داد، موارد ابتلا به حدود ۶۰ هزار نفر تقریباً دوبرابر هفته گذشته رسیده‌است.

احمد المنظری مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه (شامل پاکستان، افغانستان، سومالی، جیبوتی و کشورهای خاورمیانه) در این باره گفت: «تعداد دیگری از ساکنان کشورهایی که بیشتر در معرض خطر هستند و نظام بهداشتی ضعیفی دارند به کرونا مبتلا شده‌اند».

وی در بیانیه ای افزود: «حتی در کشورهایی که نظام بهداشتی قوی‌تری دارند نیز شاهد افزایش نگران کننده مبتلایان و مرگ و میر هستیم».

به استثنای ایران که تاکنون بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلا ثبت کرده‌است، موارد تأیید شده ویروس کرونا در خاورمیانه نسبت به اروپا، ایالات متحده و آسیا نسبتاً کم بوده‌است.

اما مقامات بهداشتی نگرانند که تعداد واقعی موارد بیشتر از موارد ثبت شده رسمی باشد و بسیاری از کشورها که دارای دولت‌های ضعیف و سیستم‌های بهداشتی ضعیف به دلیل درگیری‌ها، در مهار بحران با دشواری روبرو شوند.

به گفته المنظری «افزایش تعداد مبتلایان نشان می‌دهد که این انتقال در سطح محلی و جوامع خیلی سریع رخ می‌دهد».

وی افزود: «هنوز روزنه‌ای وجود دارد اما این فرصت درحال کمرنگ شدن است».

به گفته سازمان جهانی بهداشت مجموع مبتلایان به کرونا در منطقه به ۵۸ هزار و ۱۶۸ نفر افزایش یافته این درحالی است که ۲۶ مارس ۳۲ هزار و ۴۲۲ نفر به این بیماری مبتلا شده بودند.

یکی از این کشورها یمن است که هنوز مورد مثبتی از ابتلا به کرونا در این کشور گزارش نشده‌است، اما شیوع این ویروس در آن با توجه به وضعیت جنگ داخلی و سیستم بهداشتی و پزشکی این کشور به شدت نگران‌کننده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای