نشست مجازی «اوپک+» به تعویق افتاد

نشست مجازی «اوپک+» به تعویق افتاد

یکشنبه, 5 آوریل, 2020 - 11:00
وین: الشرق الاوسط

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع در سازمان کشورهای صادرکننده نفت گزارش داد: کنفرانس مجازی اضطراری اوپک پلاس که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، تا هشتم یا نهم آوریل به تأخیر خواهد افتاد تا زمان بیشتری برای مذاکرات میان تولیدکنندگان نفت فراهم شود.

قیمت نفت آمریکا ۲۵ درصد در روز پنج‌شنبه جهش کرد و بهترین روز خود در تاریخ را به ثبت رساند و به دنبال آن در روز جمعه هم ۱۲ درصد دیگر جهش کرد.

 به دنبال امیدواری‌ها نسبت به انعقاد یک توافق جهانی برای کاهش عرضه نفت که احتمالاً تا اوایل هفته آینده به دست خواهد آمد، قیمت نفت روز جمعه برای دومین جلسه متوالی افزایش داشت و بزرگترین رشد هفتگی تاریخ خود را پشت سر گذاشت.

 پیش از آن، سعودی ادعای جدید روس‌ها مبنی بر اینکه ریاض ماه گذشته میلادی از توافق اوپک پلاس خارج شد، را رد کرد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، ادعای مطرح شده توسط همتای روس خود مبنی بر اینکه سعودی ماه گذشته از توافق اوپک پلاس خارج شد را رد کرد.

رشد قیمت‌ها در روز جمعه نیز ادامه داشت و نفت برنت در پایان معاملات روز با ۴ دلار و ۱۷ سنت معادل ۱۳٫۹ درصد جهش به ۳۴ دلار و ۱۱ سنت رسید. قیمت نفت برنت روز پنجشنبه نیز تا ۴۷ درصد رشد داشت و بالاترین رشد قیمت در طی یک جلسه در تاریخ معاملات نفتی را به ثبت رساند. قیمت نفت در پایان معاملات روز پنجشنبه رشد ۲۱ درصدی را به ثبت رساند. در مجموع معاملات هفتگی نفت برنت رشد ۳۶٫۸ درصدی را به ثبت رساند که بیشترین رشد هفتگی در تاریخ معاملات ثبت شده برای نفت برنت بود.

قرار است نشست اوپک پلاس روی کاهش تولید نفت معادل ۱۰ درصد از تقاضای جهانی یا ۱۰ میلیون بشکه در روز مذاکره کند.

در این میان، فاتح بیرول مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) به رویترز گفت: حتی با کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه در روز، معادل ۱۰ درصد از عرضه جهانی، موجودی بازار نفت در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی به میزان ۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای