تب بین‌المللی برای خرید ماسک… فاجعه در کمین آفریقا

تب بین‌المللی برای خرید ماسک… فاجعه در کمین آفریقا

دوشنبه, 6 آوریل, 2020 - 00:15
لندن: الشرق الاوسط

جهان شاهد رقابتی نفس گیر برای خرید تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های تنفسی و ماسک برای مقابله با بیماری کرونا است، این در حالی است که شماری از کشورها موضع خود را در مورد اهمیت استفاده شهروندان از ماسک را تغییر داده‌اند.

برجسته‌ترین تحول از سوی ایالات متحده صورت گرفت جایی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در چرخشی آشکار، به شهروندان این کشور توصیه کرده از ماسک استفاده کنند.

 این توصیه توسط متخصصان پزشکی در چندین کشور غربی تقویت شد و باعث ایجاد مسابقه برای خرید ماسک از چین برجسته‌ترین تولیدکننده آن شد. به طوری که اولیویه وران وزیر بهداشت فرانسه اعلام کرد، میزان سفارش‌های این کشور برای خرید ماسک از تولیدکنندگان چینی اکنون به حدود ۲ میلیارد عدد رسیده‌است.

در همین حال، سازمان ملل متحد هشدار داده‌است که شیوع ویروس کرونا می‌تواند برای صدها میلیون نفر در سراسر جهان که بیشتر آنها در آفریقا هستند، باعث ایجاد کمبود در مواد غذایی شود.

از سوی دیگر، وزارت کشور سعودی اعلام کرد که در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مقررات منع رفت‌وآمد در هفت منطقه شهر جده اعمال می‌کند.

وزارت بهداشت کویت نیز اعلام کرد که نخستین مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) در این کشور ثبت شد. فرد فوت شده ۴۶ ساله و از اتباع هندی مقیم کویت بوده‌است.

از سوی دیگر، اسپانیا از تمدید وضعیت اضطراری برای مقابله با شیوع کرونا خبر داد و گفت محدودیت‌ها دو هفته دیگر ادامه می‌یابد.

اسپانیا در کنار ایتالیا بیش از دیگر کشورهای اروپایی درگیر بحران شیوع ویروس جدید کرونا و پس از ایالات متحده دارای بیشتری موارد شناسایی مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ در جهان است.

این در حالی است در اسپانیا، روند نزولی تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ادامه دارد و ایتالیا پایین‌ترین شمار قربانیان ویروس کرونا در دو هفته اخیر را ثبت کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای