«ائتلاف» از توافق آتش‌بس در یمن به مدت دو هفته خبر داد

«ائتلاف» از توافق آتش‌بس در یمن به مدت دو هفته خبر داد

چهارشنبه, 8 آوریل, 2020 - 21:30
ریاض: الشرق الاوسط

نیروهای ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن از فردا پنجشنبه (۲۱ فروردین) عملیات نظامی خود را در یمن به دلیل شیوع کرونا به مدت دو هفته متوقف می‌کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، رهبری نیروهای مشترک ائتلاف در ۲۵ مارس گذشته از تأیید و حمایت از تصمیمات دولت یمن در پذیرش درخواست دبیرکل سازمان ملل مبنی بر آتش‌بس در زمان بیماری همه گیر کروناویروس و دعوت فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به آتش‌بس، کاهش تنش و اتخاذ گام‌های عملی برای اعتمادسازی میان دو طرف در بعد انسانی و اقتصادی خبر داده بود.

سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف در بیانیه ای اعلام کرد، آتش‌بس در سراسر کشور یمن از نیمه شب چهارشنبه به پنجشنبه ۹ آوریل آغاز می‌شود و دو هفته به طول خواهد انجامید و قابل تمدید خواهد بود.

سخنگوی ائتلاف افزود: هدف از این آتش‌بس فراهم کردن زمینه دعوت نماینده سازمان ملل در امور یمن برای برگزاری نشست بین دولت قانونی یمن و حوثی‌ها و برای بحث در مورد پیشنهادات وی در مورد مراحل و سازوکارهای آتش‌بس دائمی در یمن است.

از سرگیری روند سیاسی میان احزاب یمنی برای برگزاری مذاکرات بین برادران یمنی برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع از دیگر اهداف این تصمیم اعلام شده‌است.

المالکی بر جدیت و تمایل ائتلاف برای ایجاد شرایط مناسب جهت نتیجه‌گیری و موفقیت تلاش‌های فرستاده سازمان ملل در یمن، کاهش درد و رنج مردم یمن و تلاش برای مقابله با همه گیر کرونا و جلوگیری از شیوع آن تأکید کرد.

وی افزود: فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف فرصت را برای دستیابی به یک آتش‌بس کامل و پایدار در یمن و توافق بر سر اقدامات جدی، ملموس و مستقیم برای کاهش درد و رنج برادران یمنی مناسب می‌داند.

این ائتلاف همچنین اعلام کرد از تمام این اقدامات اساسی به همراه سازمان ملل در جهت دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع و عادلانه پشتیبانی خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای