آتش بس سراسری در یمن آغاز شد

آتش بس سراسری در یمن آغاز شد

قرقاش: آتش بس اقدام مهم و آغازگر فرآیند انسانی و سیاسی است
پنجشنبه, 9 آوریل, 2020 - 11:30
سپهبد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن (الشرق الاوسط)
ریاض: الشرق الاوسط

آتش بس سراسری در یمن از ساعت ۱۲ ظهر پنجشنبه (۹ آوریل) به وقت سعودی آغاز شد. 

ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن شامگاه چهارشنبه (۸ آوریل) آتش بس سراسری به مدت دو هفته اعلام کرد و گفت آتش بس قابل تمدید است. این توافق فرصتی برای هماهنگی اقدامات و تلاش ها برای دست یابی به توافق آتش بس  سراسری و باثبات در یمن ایجاد می کند.

سپهبد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن گفت «ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن آتش بس سراسری دو هفته ای در یمن اعلام می کند».

او افرود «آتش بس از روز پنجشنبه ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی آغاز می شود و قابل تمدید است. هدف آتش بس ایجاد فضای مناسب برای اجرای درخواست فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در راستای برگزاری نشست و گفتگو بین حکومت قانونی و حوثی ها و یک گروه نظامی از ائتلاف زیر نظر فرستاده ویژه سازمان ملل است. گفتگوها زیر نظر فرستاده ویژه سازمان ملل برای بررسی اقدامات و ساز و کار اجرای آتش بس سراسری در یمن و گام های اعتماد سازی در حوزه انسانی و اقتصادی  و از سرگیری روند سیاسی بین گروه های یمنی انجام خواهد شد. هدف اصلی رایزنی بین همه طرف ها برای دست یابی به راهکار سیاسی فراگیر در یمن است».

از سوی دیگر انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت «اعلام آتش بس دو هفته ای در یمن از سوی ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن به رهبری سعودی اقدام خردمندانه و مسئولانه است».

او در پیام توییتری افزود «همزمان با تکرار فراخوان برای ایجاد راهکار سیاسی نگرانی درباره شیوع ویروس کرونا در یمن و پیچیده تر شدن بحران انسانی در این کشور بروز کرده است».

قرقاش خاطر نشان کرد «این یک اقدام مهم و آغاز گر فرآیند انسانی و سیاسی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای