دانشمندان: شیوع کرونا از سپتامبر آغاز شد

دانشمندان: شیوع کرونا از سپتامبر آغاز شد

یکشنبه, 19 آوریل, 2020 - 09:15
دانشمندان در سیاتل در حال آزمایش آنتی بادی کرونا (فرانس پرس)

برخی از دانشمندان در انگلیس می گویند شیوع ویروس کرونا از اوایل سپتامبر آغاز شده است.

به گزارش روزنامه دیلی میل انگلیس دانشمندان بر این باور هستند شیوع کرونا از شهر ووهان چین آغاز نشده است.

گروهی از پژوهشگران دانشگاه کمبریج در حال انجام تحقیق برای شناسایی نقشه ژنتیکی ویروس کرونا هستند تا شاید بتوان اولین فرد مبتلا را شناسایی کرد.

دکتر پیتر فورستر متخصص ژنتیک و تیم همکار او موفق به گردآوری داده هایی شده اند که نشان می دهد شیوع کرونا در یک برهه زمانی بین ۱۳ سپتامبر تا ۷ دسامبر آغاز شده است.

آنها موفق به تدوین نحوه سرایت ویروس از جمله جهش های ژنتیکی آن شدند. به گفته نیوزویک کرونا از چین به استرالیا و از آنجا به اروپا و بقیه کشورها سرایت کرد.

این گروه موفق به تدوین توالی ژن کرونا از دسامبر تا مارس شدند و سه گونه کوید ۱۹ را کشف کردند که با یکدیگر متفاوند اما در عین حال ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و گونه های «ای» و «بی» و «سی» نامیده شدند.

گمان می رود گونه «ای» به ویروس کرونای یافته شده در بدن خفاش ها نزدیک تر است و گویا این گونه همان منشا ویروس کرونا در انسان است.

گونه «ای» در مبتلایان کرونا در چین و آمریکا شناسایی شده و گونه های جهش یافته آن در بیماران در استرالیا و آمریکا دیده شده است.

دولت استرالیا که برای ایجاد واکسن برای ویروس اصلی یعنی گونه جهش یافته از حیوانات تلاش می کند در عین حال با گونه جهش یافته دیگر موسوم به گونه «سی» نیز مقابله می کند. گونه «ای» در استرالیا بیشتر از گونه های دیگر شایع شده است.

کارشناسان می گویند گونه «سی» در بیماران کرونا در سیدنی شناسایی شده است.

نتایج بررسی گونه «ای» نشان داده که ویروس اصلی که از خفاش به انسان سرایت کرده در چین بیشتر از بقیه گونه ها شایع نبوده است. طبق این تحقیق علمی گونه «بی» از دسامبر شایع شد و اولین بیماران به این گونه مبتلا شدند. گونه «بی» گونه غالب در بخش های وسیعی از بریتانیا و اروپا است.

فوستر افزود «گونه «بی» ویروس همان گونه ای است که در شهر ووهان چین مشاهده شد. گونه «بی» در اغلب موارد ابتلا در ووهان دیده شد. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که شیوع کرونا از ووهان آغاز شد.

دانشمندان بر این باورند که این ویروس به منظور غلبه بر مقاومت به وجود آمده در سیستم ایمنی بدن افراد در جوامع مختلف به طور مستمر در حال جهش است.

بر اساس نتیجه تحقیق دکتر فورستر و تیم او نخستین مورد ابتلا به کوید ۱۹ و سرایت آن ممکن است از ۱۳ سپتامبر تا ۷ دسامبر شروع شده باشد.

فورستر به نیوزویک گفت «این جدول زمانی احتمالا اشتباه است چرا که روند جهش ویروس بر اساس این جدول زمانی باید ثابت باشد».

او افزود «اما این بهترین فرضیه در شرایط کنونی است. پس از بررسی نمونه های دیگر ویروس که از بیماران در بیمارستان ها در ۲۰۱۹ ذخیره شده اند شاید بتوان فرضیه های بهتری مطرح کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای