آشفتگی ارزی صرافی‌های لبنان را به تعطیلی کشاند

آشفتگی ارزی صرافی‌های لبنان را به تعطیلی کشاند

شنبه, 25 آوریل, 2020 - 07:00
بیروت: الشرق الاوسط

صرافی های لبنان روز جمعه در واکنش به فراخوان کانون صرافان کشور از مبادله دلار خودداری کردند. نرخ دلار روز پنجشنبه (۲۳ آوریل) افزایش بی سابقه ای داشت. این در حالیست که یکی از صراف ها در جریان دعوا بین صراف ها در محله الغبیری در ضاحیه جنوبی بیروت بر اثر ضربات چاقو زخمی شد.

خبرگزاری ملی لبنان گفت این فرد از ناحیه ران زخمی شده است. صدای تیراندازی در جریان این دعوا شنیده شده و نیروهای ارتش در محل حادثه مستقر شده اند.

قیمت دلار به حدود ۴ هزار لیره لبنان رسید. به دنبال افزایش نرخ دلار صراف ها گفتند با توجه به فراخوان کانون صرافان لبنان دلار مبادله نمی کنند. کانون صرافان لبنان از صرافی ها خواسته تا روز دوشنبه (۲۷ آوریل) از مبادله ارز خودداری کنند.

کانون صرافان لبنان افزود «صرافی های قانونی در دلالی ها و افزایش افسارگسیخته دلار نقش ندارند».

این نهاد از شایعه پراکنی و اطلاعات نادرست و تحلیل های اقتصادی غلط که در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد انتقاد کرد و گفت همین داده ها باعث ایجاد وحشت در این شرایط اقتصادی و سلامتی دشوار و ناگوار شد.

کانون صرافان لبنان خاطر نشان کرد «صرافی های قانونی میان فشار عرضه و تقاضا و دلالی های صراف های جعلی گرفتار شده اند. در این شرایط هم صرافی های قانونی و هم مردم قربانی افزایش نرخ دلار شده اند».

کانون صرافان یادآور شد «دستگاه های سیاسی و نظارتی و قضایی و امنیتی باید کاری برای مقابله با این صرافی های جعلی و دیگر عوامل افزایش نرخ دلار انجام دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای