«به‌کارگیری» برجام توسط آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

«به‌کارگیری» برجام توسط آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

دوشنبه, 27 آوریل, 2020 - 20:15
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا برای ادای شهادت در مورد سیاست ایران و عراق در فوریه گذشته (AFP)
واشنگتن: ایلی یوسف / لندن - تهران: الشرق الاوسط

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال تدوین ادله حقوقی است که بر مبنای آن آمریکا هم‌چنان در توافق هسته‌ای با ایران باقی می‌ماند تا بتواند شورای امنیت را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور ترغیب کند.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، هدف واشنگتن این است که نشان دهد، باوجود خروج دولت ترامپ از برجام، ایالات‌متحده هنوز عضوی از توافق هسته‌ای با ایران به‌شمار می‌رود.

به گزارش این روزنامه، این بخشی از یک استراتژی پیچیده برای فشار بر شورای امنیت سازمان ملل است تا به وسیله آن تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران طولانی‌تر یا حتی سخت‌گیرانه‌تر شوند.

این روزنامه آمریکایی گزارش داده که در روزهای اخیر مقامات آمریکایی قطعنامه‌ای را در شورای امنیت به گردش درآورده‌اند که کشورهای دیگر از صادرات تجهیزات نظامی به ایران پس از پایان تحریم‌های تسلیحاتی این کشور، منع می‌کند.

این طرح یک نبرد بزرگ دیپلماتیک را می‌تواند چند هفته قبل از انتخابات عمومی ایالات متحده رقم زند. از طریق این طرح واشنگتن نه تنها تحریم‌های سختگیرانه ای را علیه ایران اعمال می‌کند، بلکه تهران را مجبور می‌کند تا به‌طور کامل از توافق هسته ای خارج شود و این امر در را برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل باز می‌کند.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته‌است که تلاش آمریکا قطعاً با مخالفت روسیه و چین روبرو خواهد شد زیرا روسیه به عنوان متحد ایران مایل است فروش تسلیحات به تهران را از سر گیرد و این را به مقام‌های آمریکا و اروپا نیز اعلام کرده‌است.

در واکنش به این گزارش‌ها محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در توییت خود نوشته‌است «دو سال پیش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و رئیس اش اعلام کردند مشارکت ایالات متحده در توافق هسته ای برجام را متوقف می‌کنند با این خیال که فشار حداکثری آنها ایران را به زانو درمی‌آورد».

ظریف افزود: «با توجه به شکست این سیاست اکنون او می‌خواهد عضوی از توافق برجام باشد. خیال پردازی را متوقف کنید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای