کارشناسان: کرونا پس از ابتلای ۷۰ درصد مردم جهان از بین می رود

کارشناسان: کرونا پس از ابتلای ۷۰ درصد مردم جهان از بین می رود

جمعه, 1 مه, 2020 - 20:15
یک پزشک در حال سنجش دمای دختری در بنگلادش (آژانس عکس اروپا)
نیویورک: الشرق الاوسط

گروهی از متخصصان بیماری های همه گیر در جهان پیش بینی می کنند که شیوع ویروس جدید کرونا دستکم بین ۱۸ ماه تا دو سال ادامه پیدا کند.

آنها گفتند ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم جهان به کرونا مبتلا خواهند شد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا روز پنجشنبه (۳۰ آوریل) گزارش داد «متخصصان بیماری های همه گیر گفته اند کرونا ویروس جدیدی است و هیچ کس مصونیت ندارد. از این رو احتمالا شیوع آن بین ۱۸ تا ۲۴ ماه ادامه پیدا کند تا به تدریج ایمنی گله ای ایجاد شود».

مایکل اوسترولم مدیر مرکز تحقیقات و سیاست های بیماری های عفونی در دانشگاه مینه سوتا یکی از تنظیم کنندگان گزارش سی ان ان گفت «این ویروس تا ۶۰ الی ۷۰ درصد مردم را آلوده نکند از بین نمی رود. پیش بینی ها در مورد از بین رفتن کرونا به زودی اشتباه است».

مارک لیپسیچ متخصص اپیدمولوژی در دانشگاه پزشکی هاروارد و کریستین مور محقق و متخصص اپیدمولوژی در مرکز کنترل بیماری های آمریکا و جان باری مولف کتاب آنفولانزای بزرگ از دیگر تنظیم کنندگان این گزارش هستند.

این کتاب در ۲۰۰۴ منتشر شد و موضوع آن شیوع آنفولانزای اسپانیایی در ۱۹۱۸ است. لیپسیچ گفت «باید اول سابقه تاریخی شیوع بیماری های همه گیر پیشین را مطالعه کنید و بعد متوجه نحوه شیوع آنها شوید».

او افزود «به عنوان مثال تجربه موارد همه گیری پیشین نشان می دهد که آنها بر خلاف آنفولانزای فصلی در تابستان از بین نمی روند. از این رو می توان گفت ویروس جدید کرونا به این زودی رفتنی نیست».

متخصصان می گویند دولت ها نباید به مردم بگویند که این پاندومی به زودی از بین می رود. دولت ها باید اقدامات مناسب برای گزینه های بدتر احتمالی در چند ماه آینده در نظر بگیرند.

۳ میلیون و ۲۱۸۴۱۵ تن به کرونا مبتلا شدند و از این تعداد ۲۳۰ هزار و ۳۰۹ نفر در جهان جان باختند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای