«تقلای» ایران برای احداث پایگاهی در نزدیکی آمریکایی‌ها

«تقلای» ایران برای احداث پایگاهی در نزدیکی آمریکایی‌ها

تلاش دوباره ایران برای ساخت پایگاه نظامی در شمال شرق سوریه
جمعه, 15 مه, 2020 - 07:30
تل آویو - لندن: الشرق الاوسط

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ایران در حال ساخت یک پایگاه نظامی جدید در حومه دیرالزور شمال شرق سوریه در نزدیکی مرز عراق است که پیش از این توسط جنگنده‌های اسرائیلی بمباران شده بود.

فاکس نیوز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای و تحلیل‌های مرتبط با آن، گزارش داد که ایران در حال ساخت یک تونل جدید در پایگاه نظامی امام علی در شرق سوریه، است. تصاویر دیگری که مربوط به اول آوریل است نیز خاکبرداری در این سایت را نشان می‌دهد.

برخی از تحلیلگران معتقدند که تونل حفر شده انبار سلاح‌های پیشرفته است. در ۹ ماه گذشته تصاویر مشابهی از حفر تونل‌های دیگری در این پایگاه نظامی منتشر شده بود.

به گفته این شبکه، یکی از این تونل‌ها که دو مایل با تونل مورد بحث در این گزارش فاصله دارد، در ماه مارس بمباران شد و در نتیجه آن ساخت و ساز در این تأسیسات به حال تعلیق درآمد، اما حالا دوباره عملیات ساخت آن از سر گرفته شد.

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز چهارشنبه گذشته گفته بود: «اسرائیلی‌ها همچنان به هر آنچه به تولید موشک در سوریه مرتبط باشد، حمله می‌کنند». او همچنین افزود: «این حزب، در نتیجه حملات اسرائیل، از سوریه خارج نخواهد شد».

اسرائیل از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱، حملات بسیاری را در داخل خاک این کشور انجام داده‌است و حضور حزب‌الله و متحد آن ایران در آنجا را یک تهدید استراتژیک می‌داند.

نفتالی بنت وزیر دفاع اسرائیل روز سه شنبه گذشته تأکید کرده بود که تا بیرون راندن کلیه نیروهای ایرانی از سوریه به این گونه حملات ادامه می‌دهد. او هشدار داد که خاک سوریه را برای این کشور به «ویتنام» تبدیل خواهد کرد.

وزیر دفاع اسرائیل در گفتگو با یک شبکه اسرائیلی، بدون اینکه صریحاً مسئولیت کشور خود را در مورد حملات منتسب به اسرائیل را بپذیرد، تأکید کرد: «ایران هیچ کاری در سوریه ندارد و ما تا زمانی که آنها سوریه را ترک نکنند به اقدامات خود ادامه می‌دهیم».

پس از یک حمله هوایی دیگر اسرائیل علیه سوریه در کمتر از یک هفته اخیر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که ۱۴ ایرانی و نیروهای عراقی طرفدار آنها در این حمله کشته شده‌اند.

نفتالی بنت در ادامه هشدارهای خود نسبت به حضور نظامی ایران در خاک سوریه تأکید کرد: «ایران در جریان جنگ جاری در سوریه وارد این کشور شد و اکنون در صدد است تا با استقرار در مناطق مرزی سوریه با اسرائیل شهرهایی چون تل‌آویو، بیت‌المقدس و حیفا را در معرض تهدیدهای خود قرار دهد».

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه تأکید کرد که ایرانی‌ها پیش‌تر نیروهایی فعال برای سوری‌ها بودند و به بشار اسد در مبارزه با داعش کمک کردند اما اکنون به باری اضافه تبدیل شده‌اند.

وی همچنین از حکومت ایران خواست به جای ادامه «ماجراجویی تروریستی» به فکر مهار بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد.

وزیر دفاع اسرائیل پیش‌تر نیز ضمن ابراز نگرانی نسبت به استقرار نیروهای هوادار ایران در مناطق جنوبی سوریه، به خصوص در منطقه مجاور مرز اسرائیل در جولان گفته بود که اگر تل آویو اقدامی قاطع صورت ندهد تا یکسال دیگر در معرض تهدید۱۰ تا ۲۰ هزار موشک قرار خواهد گرفت.

از زمان آغاز درگیری در سوریه در سال ۲۰۱۱، اسرائیل صدها حمله در این کشور علیه ارتش سوریه و همچنین علیه شبه نظامیان ایرانی و حزب‌الله عملی کرده‌است.

اسرائیل، ایران را به تولید یک برنامه موشکی دقیق در لبنان متهم می‌کند که نیاز به حمل تجهیزات استراتژیک از طریق سوریه دارد. مقامات نظامی اسرائیل معتقدند که این موشک‌ها می‌توانند صدمات بیشتری به اسرائیل نسبت به موشک‌های عادی وارد کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای