آمريكا چين را متهم مي كند؛ مخفى كارى در كرونا

آمريكا چين را متهم مي كند؛ مخفى كارى در كرونا

چین: آمریکا از از «سرکوب هواوی و شرکت‌های چینی» دست بردارد
شنبه, 16 مه, 2020 - 16:30
آرم سازمان ملل بر در ساختمان آن در نیویورک (رویترز)
واشنگتن - پکن: الشرق الاوسط

مقامات آمریکایی، چین را متهم به منحرف کردن افکار عمومی از پنهان‌کاری در شیوع ویروس کرونا و همچنین سوءمدیریت آن می‌کنند، چین نیز در واکنش به این اقدام خواستار توقف «سرکوب بی مورد شرکت‌های چینی» از سوی آمریکا شده‌است.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، بیانیه چین دربارهٔ تحقق تعهدات مالی اعضای سازمان ملل به نهاد بین‌المللی را رد کرد و گفت: این تلاش پکن در راستای «منحرف کردن توجه ها» از «سوء مدیریت» در هنگام شیوع بیماری همه گیر (کووید ۱۹) است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، چین با انتشار بیانیه ای از تمام کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا «به شکلی فعال تعهدات مالی خودشان به سازمان ملل را محقق کنند» و تأکید کرد که واشینگتن بیش از دو میلیارد دلار به این نهاد بین‌المللی بدهکار است.

در بیانیه چین با اشاره به گزارشی از سوی دفتر دبیرکل سازمان ملل و جلسه‌ای که پنجشنبه برگزار شد، آمده‌است: تا ۱۴ مه مجموع مبالغ پرداخت نشده طبق بودجه معمول سازمان ملل و بودجه صلحبانی به یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون دلار می‌رسد. آمریکا بزرگترین بدهکار است و حدود ۱٫۱۶ میلیارد دلار بابت بودجه عادی و ۱٫۳ میلیارد دلار بابت بودجه صلحبانی بدهی دارد.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در مقابل گفت: چین «قصد دارد تا توجه افکار عمومی از سرپوش گذاشتن و سوء مدیریت در بحران (کووید ۱۹) را منحرف کند و این یک نمونه دیگر این اقدامات است».

واشینگتن اعلام کرد: «ایالات متحده به تازگی ۷۲۶ میلیون دلار به عنوان بخشی از تعهدات خود برای انجام عملیات صلحبانی پرداخت کرده‌است و بخش عمده ای از سهم خود را در پایان سال پرداخت می‌کند».

در مقابل، به دنبال این اقدام، پکن از آمریکا خواسته تا «سرکوب بی مورد هواوی و شرکت‌های چینی» را پایان دهد.

وزارت امور خارجه چین امروز، شنبه در بیانیه‌ای اظهار کرده‌است: دولت چین شدیداً حامی حقوق و منافع قانونی شرکت‌های چینی است.

این بیانیه می‌افزاید، اقدامات دولت ترامپ «زنجیره جهانی تولید، تامین و ارزش را تخریب می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای