ارتش عراق با عملیات «اسود الجزیره» به جان داعش افتاد

ارتش عراق با عملیات «اسود الجزیره» به جان داعش افتاد

نگرانی از ورود داعشی‌های فراری از زندان الهول سوریه به عراق
یکشنبه, 17 مه, 2020 - 21:30
بغداد: الشرق الاوسط

عملیات نظامی «اسود الجزیره» (شیران جزیره) توسط ارتش عراق برای بازرسی صحرای جزیره در شمال استان انبار و جنوب استان نینوا و غرب صلاح الدین تا مرز عراق و سوریه آغاز شد.

به گزارش الشرق الاوسط، ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این عملیات زیر نظر فرماندهی عملیات مشترک پیاده می‌شود.

به گفته این نهاد، این عملیات شامل مناطق وادی الثرثار، سبیله، الشعبانی، طریفاوی، وادی العجیج و مناطق پیرامونی آنها می‌شود.

در این بیانیه آمده که ستادهای عملیات جزیره و صلاح الدین و غرب نینوا و الحشد الشعبی و حشد عشایری با کمک نیروی هوایی ارتش در ۱۱ محور این عملیات را اجرا می‌کنند.

این بیانیه هدف از این عملیات را تقویت امنیت و ثبات در این مناطق و تعقیب تروریست‌های داعش و شناسایی و بازداشت افراد تحت تعقیب اعلام کرده‌است.

از سوی دیگر، سرلشکر قاسم محمد صالح فرمانده عملیات الجزیره، از اهداف عملیات اسود الجزیره را که روز یکشنبه آغاز شد، پرده برداشت.

وی در یک فایل صوتی که ستاد اطلاع‌رسانی امنیتی منتشر کرده بود گفت: در این عملیات به دنبال یافتن پناهگاه‌ها و عناصر تروریست و گرفتن فرصت حمله از دشمن و فرصت پنهان شدن در این بیابان‌های گسترده‌ای در مساحتی بیش از ۲۰۰ کیلومتر از مرزهای عراق و سوریه یا بیجی به سوی نینوا هستیم.

وی افزود: تاکنون شمار زیادی از نیروهای تروریستی کشته و پایگاه‌هایشان تخریب شده و جستجو برای یافتن پناهگاه‌هایشان در صحرا ادامه دارد.

در همین رابطه، تحسین الخفاجی سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در گفت‌وگویی دربارهٔ جزئیات عملیات شیرهای الجزیره اظهار کرد: عملیات شیرهای جزیره بدون حضور ائتلاف بین‌المللی انجام می‌شود.

وی در این باره گفت: عملیات‌های تروریستی که اخیراً در دیالی و صلاح‌الدین رخ داد به دلیل پشتیبانی از گروه‌های تروریستی از منطقه صحرای الجزیره و مرزهای سوریه بود.

الخفاجی اظهار کرد: عملیات شیرهای الجزیره که از صبح امروز آغاز شده‌است با هدف پاکسازی ۱۵۰ هزار کیلومتر از خاک عراق از لوث عناصر تروریستی در حال انجام است و نیروهای امنیتی در این عملیات از پشتیبانی هوایی هواپیماهای ارتش و نیروی هوایی برخوردارند اما ائتلاف بین‌المللی در آن مشارکت ندارد.

وی ادامه داد: عملیات شیرهای الجزیره شامل پنج فرماندهی عملیات برای پاکسازی نوار مرزی با سوریه تا بیجی، کرکوک و دیالی است.

همزمان با انتشار اخباری دربارهٔ اینکه تعدادی از عناصر گروه تروریستی داعش در زندان الهول در حومه شرقی الحسکة که تحت نظر نیروهای دموکرات سوریه (قسد) است، از این زندان فرار کردند، مقمات امنیتی عراق نسبت به احتمال ورود این داعشی‌های زندانی به عراق و کمک به عملیات این گروه اظهار نگرانی کردند.

در همین راستا، مروان الجباره سخنگوی رسمی شورای شیوخ صلاح الدین، به «الشرق الاوسط» گفت که «تحرکات داعش در صلاح الدین تازگی ندارد، زیرا هنوز هم در بسیاری از مناطق، به ویژه مناطقی که در حوض حمرین واقع شده‌اند، عناصر داعش وجود دارند».

 الجباره افزود: «این منطقه به خوبی مورد بازرسی قرار نگرفته‌است و به دلیل اینکه مناطقی خالی از سکنه هستند، روند نگهداری زمین را بسیار دشوار می‌کند».

 وی توضیح داد: «مناطق غربی و شمالی استان به سمت سامرا، که بسیاری از آنها مقری برای (داعش) شمرده می‌شوند، مناطقی باز تا مرز سوریه هستند و مکانی ایده‌آل برای مخفی شدن آنها به حساب می‌آیند، در حالی که هیچ بلوک نظامی در آنجا مستقر نیست که بتواند جای خالی را در این مناطق پر کند؛ مناطقی که از هوا قابل کنترل هستند و این مسئله در واقع باعث می‌شود که ما به حمایت ائتلاف بین‌المللی در این زمینه نیاز داشته باشیم».

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای