بحران میان عراق و اتحادیه اروپا در پی برافراشتن پرچم «همجنسگراها»

بحران میان عراق و اتحادیه اروپا در پی برافراشتن پرچم «همجنسگراها»

عراقی‌ها برافراشتن این پرچم در برخی سفارتخانه‌ها را محکوم کردند
دوشنبه, 18 مه, 2020 - 11:00
بغداد: الشرق الاوسط

اقدام نمایندگی اتحادیه اروپا در بغداد در برافراشتن پرچم همجنسگرایان، اعتراضات و واکنش‌های تند نمایندگان پارلمان مقامات رسمی و گروه‌های سیاسی عراقی را به دنبال داشت.

به گزارش الشرق الاوسط، نمایندگی اتحادیه اروپا و برخی از سفارتخانه‌های غربی در عراق، روز یکشنبه در توضیح این اقدام گفته‌اند «پرچم رنگین کمان (پرچم همجنسگرایان) را به مناسبت روز جهانی مقابله با فوبیای همجنسگرایی و تغییر جنسیتی برافراشته‌ایم و توجه‌ها را به حقوق همجنسگرایان معطوف کرده‌ایم».

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق برافراشته شدن پرچم همجنسگرایان در سفارت نمایندگی اتحادیه اروپا را محکوم و آن را نقض ارزش‌ها و آداب و رسوم اجتماعی و عقاید دینی مردم عراق قلمداد کرد.

این کمیته از وزارت خارجه عراق خواست تا با ایفای نقش خود مانع وقوع اقداماتی مشابه در عراق شود.

علاوه بر این، شماری از نمایندگان عراقی خواستار تعطیلی سفارتخانه‌های کشورهای اتحادیه اروپا در بغداد به دلیل بالا بردن پرچم همجنسگراها شدند.

به طوری که حسن سالم معاون فراکسیون «صادقون» با اعلام این خواسته گفت: «رفتار غیرطبیعی و غیراخلاقی نشان دهنده رفتار ننگین و ناهنجار نسبت به ملت‌های مسلمان و آداب و رسوم مورد احترام آنهاست».

سالم گفت: «باید دولت نسبت به این سفارتخانه‌ها موضع محکمی داشته باشد و اجازه ندهد چنین اقدامات ناهنجار انجام شود».

در همین راستا، سلام الشمری معاون فراکسیون «سائرون» مورد حمایت «جنبش صدر»، خواستار واکنش قاطع به این رفتار شد و گفت: «عراق کشوری است که مبتنی بر دین و اخلاق است و اجازه نمی‌دهد هیچ رفتاری خارج از این اصول از هر طرفی که باشد، صورت گیرد».

به نظر می‌رسد که دولت مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر جدید عراق، اکنون با ماموریت‌های سنگین، موروثی و فوری روبرو شده‌است.

ناظران بر این باورند که «زمان برافراشتن این پرچم نامناسب است و باعث سردرگمی دولت تازه‌کار الکاظمی شده‌است».

نخستین نشانه‌های فشار روی الکاظمی برای اقدام علیه نمایندگی‌های اروپایی از طریق بیانیه صادر شده از سوی صباح الساعدی یکی از رهبران ائتلاف «سائرون»، خود را نشان داد، به طوری که از الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه، خواست تا اقدامات «تندی» علیه نمایندگی‌های اتحادیه اروپا اتخاذ کند.

 الساعدی گفت: «بی‌احترامی نمایندگی اتحادیه اروپا و سفارتخانه‌های کانادا و بریتانیا به اعتقادات مذهبی، احکام الهی و آداب و رسوم را نمی‌توان تحمل کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای