زلزله سیاسی به جان حزب حاکم فرانسه افتاد

زلزله سیاسی به جان حزب حاکم فرانسه افتاد

با جدایی تعدادی از نمایندگان، مکرون و دولتش اکثریت مطلق پارلمان را از دست دادند
سه شنبه, 19 مه, 2020 - 22:15
پاریس: میشل ابو نجم

تشکیل حزبی جدید در پارلمان فرانسه با عنوان «اکولوژی‏، دموکراسی، همبستگی» با حضور ۱۷ نماینده از اعضای حزب حاکم امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه سبب شد تا حزب «جمهوری پیشرو» مکرون اکثریت مطلق خود را در پارلمان این کشور از دست بدهد.

انتخابات پارلمانی در تابستان ۲۰۱۷ اکثریت مطلق را برای ماکرون فراهم کرد و تعداد اعضای آن به ۳۱۴ نماینده رسید. به لطف این اکثریت و حمایت نمایندگان میانه‌رو معروف به «دموکرات‌ها» به رهبری وزیر سابق فرانسوا بایرو، ماکرون توانست بدون دردسر به ریاست جمهوری بپردازد و بر اساس آن برنامه اصلاحات خود را اجرا کند.

طبق این گزارش، خروج این نمایندگان موجب شد که تعداد اعضای حزب ریپابلیک اون مارش در پارلمان فرانسه به کمتر از ۲۸۹ کرسی مورد نیاز برای احراز اکثریت پارلمانی شود.

معنی اقدام این قانونگذاران این است که حزب مکرون اکنون ۲۸۸ نماینده دارد که یک نماینده کمتر از تعداد لازم برای داشتن اکثریت قاطع است.

دو نماینده رئیس حزب جدید در نشست خبری اعلام کردند که گروه «اکولوژی‏، دموکراسی، همبستگی» مستقل است و نه در اکثریت است و نه وابسته به مخالفان است.

در این زمینه، ناظران سیاسی معتقدند که چنگ زدن و یکه‌تازی ماکرون در تسلط بر حزب و گروه پارلمانی پس از پایان دو سال اول، شل شده‌است. این امر به ویژه در مرحله مقدماتی برای انتخابات محلی مشهود بود، جایی که بسیاری علیه گزینه‌های حزب از جمله در پاریس یا لیون، دومین شهر فرانسه سرکشی کردند.

شکی نیست که این حزب در انتخابات قانونگذاری که پس از دو سال برگزار می‌شود، جایگزین‌هایی را برای نمایندگان جداشده معرفی خواهد کرد و پس از آن خواهد فهمید که آیا آنها در ایجاد محبوبیت برای خود موفق هستند یا اینکه تنها به دلیل محبوبیت رئیس‌جمهور راه یافته‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای