عفو بین‌الملل خواستار تحقیق دربارهٔ کشتار معترضان در ایران شد

عفو بین‌الملل خواستار تحقیق دربارهٔ کشتار معترضان در ایران شد

چهارشنبه, 20 مه, 2020 - 22:45
نمایی از اعتراضات مردم ایران در آبان ۹۸ در شهرهای مختلف این کشور (AP)

سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه، از سازمان ملل خواست که دربارهٔ کشتار صدها تظاهرکننده توسط نیروهای امنیتی در آبان ماه گذشته (نوامبر ۲۰۱۹) در ایران، طی اعتراضات بی‌سابقه نسبت به افزایش ناگهانی قیمت بنزین تحقیق کند.

تظاهرات و راهپیمایی‌های سراسری آبان ماه در ایران که در اعتراض به افزایش ناگهانی بهای بنزین آغاز شد بلافاصله به سرکوب خونین معترضان انجامید.

حکومت ایران طی یک هفته شبکهٔ جهانی اینترنت را قطع کرد تا از انتشار اخبار سرکوب و کشتار مخالفان به خارج از مرزها جلوگیری کند.

ایران پس از گذشت ۶ ماه از آن حوادث، هنوز شمار قربانیان این اعتراض‌ها به استثنای کشته شدن تعدادی از نیروهای امنیتی، را به‌طور رسمی اعلام نکرده و آمارهای اعلام شده از سوی رسانه‌ها و نهادهای بین‌المللی را نیز رد کرده‌است.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که امروز منتشر کرد می‌گوید که شواهد و مدارکی مبنی بر کشته شدن ۳۰۴ مرد، از جمله ۱۰ زن و ۲۳ کودک توسط نیروهای امنیتی ایران در جریان این اعتراض‌ها دارد.

این سازمان غیردولتی که در لندن مستقر است، اعلام کرد که ۲۲۰ فرد کشته شده در این اعتراض‌ها طبق تحقیقات صورت گرفته از جمله تجزیه و تحلیل ویدئوها و عکس‌ها در طول دو روز مورد شلیک مرگبار نیروهای امنیتی قرار گرفته بودند.

عفو بین‌الملل می‌گوید: «اکثریت قریب به اتفاق» این افراد به شکل غیرقانونی توسط نیروهای امنیتی به قتل رسیده و «هیچ شواهدی» حاکی از مسلح بودن معترضان یا تهدید جانی از سوی آنها وجود نداشت.

البته این نهاد یک مورد استثنایی را نیز یادآور کرده که مربوط به درگیری مسلحانه بین مأموران و معترضان در یکی از شهرهای ایران است.

فیلیپ لوتر مسئول بخش خاورمیانه و آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل گفته‌است که «شش ماه پس از سرکوب آبان ماه، خانواده‌های مصیبت دیدهٔ قربانیان تلاش و مبارزهٔ خود را برای دستیابی به حقیقت و عدالت متوقف نکرده‌اند، هر چند با آزار و ارعاب مقامات ایران روبرو هستند».

او مصونیت نیروهای امنیتی رژیم ایران را از هرگونه پیگرد قانونی مورد انتقاد قرار داد.

وی افزود: «با توجه به فقدان هرگونه امکان پاسخگویی در سطح ملی، بار دیگر درخواست خود از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آغاز تحقیقات در مورد این قتل‌ها و حقیقت‌یابی و تعیین شیوه‌های جبران خسارت را تکرار می‌کنیم».

طبق گزارش سازمان عفو، این کشتار دست کم در ۸ استان ایران صورت گرفته و همین «دامنه و ماهیت گستردهٔ سرکوب را نشان می‌دهد».

همچنین بنا بر این گزارش بیشترین تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ مربوط به حومه فقیرنشین شهر تهران است و حداقل ۱۶۳ کشته در این مناطق ثبت شده‌است.

استان‌های با حداکثر اقلیت‌های قومی مانند خوزستان و کرمانشاه نیز به ترتیب با آمار ۵۷ و ۳۰ کشته در رده‌های دوم و سوم بیشتر میزان قربانیان قرار گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل گفته‌است که «به استثناء چهار مورد، تمام قربانیان به دست نیروهای امنیتی رژیم اسلامی، یعنی سپاه پاسداران، شبه نظامیان بسیج و پلیس و با استفاده از گلوله‌های حقیقی کشته شدند و غالباً سر و سینهٔ تظاهرکنندگان را نشانه گرفتند و همین گویای این امر است که آنان به قصد کشتن به روی تظاهرکنندگان تیراندازی می‌کردند».

سازمان عفو بین‌الملل در پایان تأکید کرده‌است که «فعالان، عفو بین‌الملل را از دیگر موارد کشتار در آبان ماه گذشته در ایران آگاه کرده‌اند، هر چند این سازمان هنوز به جزئیات کافی و قابل اتکاء این موارد دسترسی نیافته‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای