ممنوعیت کامل تردد در روزهای عیدفطر در سعودی

ممنوعیت کامل تردد در روزهای عیدفطر در سعودی

جمعه, 22 مه, 2020 - 13:45
تلاش نیروهای امنیتی برای اجرای منع آمد و شد (واس)
ریاض: الشرق الاوسط

نهادهای امنیتی سعودی از عصر روز گذشته (جمعه)، ممنوعیت کامل و فراگیر تردد در این کشور تا روز چهارشنبه آینده ۴ شوال (چهارمین روز عید فطر) را به اجرا گذاشتند.

به گزارش الشرق الاوسط، طلال الشلهوب سخنگوی وزارت کشور سعودی در نشست خبری روزانه گفت: «به همه اشخاص حقیقی و حقوقی توصیه می‌شود که پایبندی کاملی به پروتکل‌های مرتبط با شروط سلامت بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا داشته و اصول فاصله‌گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمع در تمامی اشکال و اماکن این گونه تجمع‌ها را رعایت کنند».

وی افزود: «ما بر ضرورت ادامه پایبندی به تدابیر منع رفت و آمد و فاصله‌گذاری اجتماعی در راستای جلوگیری از اجتماع بیش از ۵ نفر، مطابق با فهرست ممنوعیت تجمع‌های اعلام شده از سوی وزارت کشور در ۱۴ رمضان جاری، تأکید داریم».

الشلهوب ادامه داد: «مأموران امنیتی، پایبندی به این دستور العمل‌ها را در مناطق مسکونی، مراکز تفریحی و دیگر مراکز عمومی و همچنین در روستاها، مناطق دور افتاده پیگیری کرده و هر گونه تخلف را ثبت و اقدامات لازم در مورد متخلفان، به مورد اجرا گذاشته خواهد شد».

الشلهوب بر «ادامه فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی استثناه شده بر اساس بخشنامه‌های پیشین، مطابق دستورالعمل‌ها و شروط مربوطه که پیشتر اعلام شدند، از قبیل کسب‌وکار رستوران‌ها از ساعت ۶ صبح لغایت ۱۰ شب و محدودشدن سرویس‌دهی از طریق سفارش‌گیری با بخش موتوری خاص خود با خدمات‌رسانی از طریق نرم‌افزارهای سرویس اینترنت، تأکید کرد».

سخنگوی وزارت کشور سعودی در پایان گفت: «سرویس‌های وزارت کشور برای شهروندان و افراد مقیم از طریق پلاتفورم (ابشر) وزارت کشور یا بخش‌های گوناگون امنیتی، در دسترس هستند».

از سوی دیگر، محمد العبد العالی سخنگوی رسمی وزارت بهداشت سعودی اعلام کرد طی شبانه روز گذشته ۲۶۴۲ مورد جدید ابتلا به کرونا به موارد قبلی اضافه شده و تعداد کل موارد ابتلا به ۶۷۷۱۹ مورد رسیده‌است که از جمله موارد ابتلا ۲۸۳۵۲ نفر تحت درمان قرار داشته و وضعیت آنها اطمینان بخش است و ۳۰۲ نفر نیز وضعیت شان وخیم است.

العبدالعالی اضافه کرد از جملهٔ ۲۶۴۲ مورد جدید ابتلا، ۳۸٪ شهروندان سعودی و ۶۲٪ دیگر متعلق به اتباع خارجی ساکن سعودی است، همچنین در میان موارد ابتلای جدید ۲۷٪ زنان، ۷۳٪ مردان، ۴٪ سالخوردگان، ۱۱٪ کودکان و ۸۵٪ را افراد بالغ تشکیل می‌دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت سعودی به بهبودی ۲۹۶۳ مورد جدید از چنگال کرونا هم اشاره و اعلام کرد که شمار بهبود یافتگان در عربستان به ۳۹۰۰۳ نفر رسید.

 وزارت بهداشت سعودی همچنین اعلام کرد طی شبانه روز گذشته ۱۳ نفر در سراسر این کشور در نتیجه ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای