وعده بغداد برای انجام تحقیقات «شفاف» دربارهٔ نقض حقوق معترضان

وعده بغداد برای انجام تحقیقات «شفاف» دربارهٔ نقض حقوق معترضان

پنجشنبه, 28 مه, 2020 - 00:30
بغداد: فاضل النشمی

دولت عراق در بیانیه‌ای بر انجام تحقیقات «منصفانه و شفاف» دربارهٔ حوادث مربوط به اعتراضات اخیر این کشور و بازداشت، ربایش و نقض حقوق معترضان صلح آمیز تأکید کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، دولت‌های متوالی عراق غالباً در پی به چالش کشیدن اطلاعات گزارش شده از سوی سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری دربارهٔ وضعیت حقوق بشر در عراق بودند.

 اما اکنون دولت عراق در بیانیه‌ای نسبت به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل در این کشور واکنش نشان داد.

در این بیانیه دفتر نخست‌وزیری آمده‌است: «دولت عراق از گزارش ویژه دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در عراق تحت عنوان (موارد آدم‌ربایی، شکنجه و ناپدید شدن اجباری در تظاهرات عراق) ویژه دوره زمانی اول اکتبر ۲۰۱۹ تا ۲۱ مارس ۲۰۲۰ مطلع شد».

در بیانیه دفتر نخست‌وزیر عراق همچنین آمده‌است: «دولت عراق بر تعهد و پایبندی خود به حقوق بشر و عزت و احترام به منشورهای بین‌المللی امضا شده توسط عراق در این زمینه تأکید می‌کند».

این دفتر در ادامه بر انجام تحقیقات شفاف و مستقل دربارهٔ حوادث ذکر شده طبق در گزارش مذکور برنامه دولتی تأکید کرد.

دفتر حقوق بشر نمایندگی سازمان ملل در عراق روز شنبه گذشته (۳ خرداد) در گزارشی دربارهٔ آدم‌ربایی‌هایی توأم با اعتراضات در عراق، تعداد کل قربانیان خشونت‌های توأم با اعتراضات خیابانی را ۴۹۰ نفر و آسیب دیدگان را بالغ بر هفت هزار و ۷۸۳ نفر عنوان کرده‌است.

 نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق در گزارش خود یادآور شده‌است: «نبود پیگرد قانونی برای مجازات عاملان این اقدام‌ها و بی‌توجهی به گزارش‌های منتشره از اقدام‌های غیرقانونی، به ادامه چنین رفتارهایی دامن می‌زند».

این گزارش می‌گوید که «آدم‌ربایی‌ها» در جریان ده‌ها حادثه خشونت‌باری روی داده که فعالان را هدف قرار داد و در آن، جرایمی همچون قتل عمد، شلیک مستقیم گلوله، حمله با سلاح سرد، تهدید و استفاده مفرط و غیرقانونی از زور در محل تجمع معترضان اتفاق افتاده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای