عمان بزرگ‌ترین اسکله در دریای عرب را می‌سازد

عمان بزرگ‌ترین اسکله در دریای عرب را می‌سازد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دقم: پیاده‌رو سازی مسیر اسکله با وجود کرونا ادامه دارد
پنجشنبه, 28 مه, 2020 - 19:15
جذب سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی دقم (مشرف بر دریای عرب) از سوی عمان ادامه دارد (الشرق الاوسط)
مسقط: الشرق الاوسط

منطقه ویژه اقتصادی دقم در ۵۵۰ کیلومتری جنوب مسقط، پایتخت عمان که از سال ۲۰۱۱ گشایش یافته‌است، روند توسعه و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای ساخت بزرگ‌ترین اسکله دریای عرب را ادامه می‌دهد.

طبق اطلاعاتی که به تازگی منتشر شده، دقم به دلیل موقعیت راهبردی و به عنوان یکی از قطب‌های سرمایه‌گذاری در عمان، اقبال سرمایه گذاران از آن خوب توصیف شده‌است.

 اداره منطقه ویژه اقتصادی مشوق‌های گوناگونی برای جذب سرمایه گذاران در نظر گرفته‌است. تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و حق انتفاع از زمین برای حداکثر ۹۹ سال از جمله مشوق‌های اداره منطقه برای سرمایه گذاران است.

دریای عرب به اقیانوس هند راه دارد. این منطقه مسیر مهم کشتیرانی بین‌المللی به‌شمار می‌رود.

اقدامات و تسهیلات دیگری نیز برای تکمیل این پروژه از جمله صدور مجوز ویژه فعالیت‌های تجاری و صنعتی و گردشگری و املاک و خدمات لجستیکی پیش‌بینی شده‌است.

به گزارش خبرگزاری عمان این پروژه کلان در زمینی به مساحت دو هزار کیلومتر ساخته می‌شود. سرمایه گذاران به همه امکانات ویژه از جمله فرودگاه دقم دسترسی دارند. یک مجتمع ویژه تعمیر کشتی‌ها و تغییر کاربردی کشتی‌ها و فعالیت‌های گردشگری مثل هتل و نیز پالایشگاه دقم و دیگر پروژه‌های تجاری و صنعتی در این منطقه واقع شده‌اند.

یحیی الجابری رئیس هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی دقم گفت: «این هیئت هم اقدامات ویژه برای مقابله با ویروس کرونا در نظر گرفت و هم به برنامه احداث زیرساخت‌های اصلی این منطقه از جمله بندر دقم ادامه داد».

او افزود: «روند ساخت و ساز این پروژه سرعت مطلوبی داشته‌است. حدود ۹۰ درصد پایانه کانتینری مواد مایع ساخته شده‌است».

الجابری اضافه کرد «طرح مزایده اداره و عملیات و توسعه بندر ماهیگیری اوایل سال جاری میلادی اجرا شد. هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی دقم به دنبال ایجاد فرصت برای همه شرکت‌های تخصصی برای اداره این منطقه مهم است. در این صورت، سودآوری در این منطقه به‌طور خاص و رشد اقتصاد ملی به‌طور کلی افزایش می‌یابد».

 انبارهای صادرات فرآورده‌های نفتی دقم و صنایع پتروشیمی دیگر در حال احداث هستند. این اسکله ۴ پایانه از جمله دو پایانه کانتینری ۱۶۰۰ متری با گنجایش ۳٫۵ میلیون کانتینر در سال دارد. ۳۷ تأسیسات دیگر و یک منطقه عملیاتی یک میلیون متر مربعی ساخته شده‌اند.

بنا بر آمارهای هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی دقم سرمایه‌گذاری در این منطقه رو به رشد است. آمارها حاکی از سرمایه‌گذاری ۱۴ میلیارد دلاری در منطقه تا اواخر سال گذشته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای