پنتاگون بر پایبندی بلندمدت با سعودی تأکید کرد

پنتاگون بر پایبندی بلندمدت با سعودی تأکید کرد

پنجشنبه, 28 مه, 2020 - 21:30
تمرین دریایی مشترک سعودی و آمریکا (سایت وزارت دفاع سعودی)
واشنگتن: معاذ العمری

شان رابرتسون از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا و سخنگوی پنتاگون با اشاره به اینکه آمریکا به قراردادهای دفاعی بلندمدت با سعودی متعهد است، در مصاحبه با «الشرق الاوسط» گفت: نیروهای آمریکایی، پتانسیل‌های خود را در صحنه عملیاتی از جمله پدافند هوایی حفظ می‌کنند تا در صورت نیاز با هر گونه شرایط اضطراری مرتبط با ایران مقابله کنند.

اظهارات رابرتسون در واکنش به گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی دربارهٔ احتمال کاهش نیروها و تجهیزات این کشور در منطقه و در نتیجه افزایش تهدیدها مطرح شد.

وی اظهار کرد: «وزارت دفاع آمریکا در حال انجام امور معمول خود در زمینه مدیریت نیروهای خود در سراسر جهان است و در سایه بحران کنونی بین‌المللی، برخی تجهیزات و نیروهایش را در راستای تهدیدهای جدید و حفظ آمادگی به روز می‌کند».

این فرمانده نیروی دریایی آمریکا با اشاره به اینکه واشینگتن برای حفظ قدرت خود از طریق افزایش کوتاه مدت نیروهایش در منطقه تلاش می‌کند، افزود: «ما همچنان به همکاری با جامعه بین‌المللی و نیروهای مسلح سعودی برای تقویت پتانسیل‌های پدافند هوایی در منطقه ادامه می‌دهیم و این تلاشی چند جانبه و بلندمدت است زیرا شراکت دفاعی آمریکا و سعودی بلندمدت است و شامل مجموعه ای از همکاری‌ها در زمینه‌هایی نظیر مبارزه با تروریسم، امنیت دریانوردی و پدافند هوایی می‌شود».

مارک کانکیان پژوهشگر ارشد نظامی در مرکز مطالعات استراتژیک و جهانی در واشینگتن در گفتگو با الشرق الاوسط معتقد است که احتمال تنش و احتمال هرگونه تشدید نظامی در خاورمیانه و منطقه خلیج عربی «هنوز وارد است».

وی می‌گوید: «تهدیدهای ایران و شبه نظامیان آن هنوز تهدیدی برای آمریکا، منافع آن و متحدانش در منطقه است».

کانکیان اظهار کرد: «درست است که آمریکا دارای نیروهای نظامی در سعودی و منطقه خاورمیانه است، اما سنگینی حملات ایران و تشدید تنش در منطقه هنوز وجود دارد … و به نظر نمی‌رسد ایران تمایلی برای متوقف کردن خصومت‌های خود داشته باشد. فکر می‌کنم صحبت کردن در مورد برداشتن یا کاهش پاتریوت‌های موشکی از منطقه، از نظر دولت آمریکا یک ضعف است».

وی ادامه داد: «در حال حاضر، هیچ گزینه ای برای آمریکا و متحدانش در خلیج عربی وجود ندارد، مگر اینکه با هم کار کنیم تا با تهدید ایران و شبه نظامیان آن مقابله کنیم».

سعودی و آمریکا در راستای همکاری نظامی متقابل از ۲۴ تا ۳۰ می (ماه جاری میلادی) مانور و تمرینات نظامی هفت روزه در جزایر سعودی کران و کرین (در ۳۱ مایلی شهر الجبیل در شرق سعودی) برگزار می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای