جنگ ۹ ساله در سوریه: ۵۳۰ میلیارد دلار خسارت و تخریب ۴۰% از زیرساخت‌ها

جنگ ۹ ساله در سوریه: ۵۳۰ میلیارد دلار خسارت و تخریب ۴۰% از زیرساخت‌ها

پنجشنبه, 28 مه, 2020 - 22:15
شهروندان سوری در کنار قلعه حلب در حال گذراندن تعطیلات عید فطر (خبرگزاری فرانسه)
لندن: ابراهیم حمیدی

خسارت‌های اقتصادی سوریه طی ۹ سال جنگ به بیش از ۵۳۰ میلیارد دلار آمریکا رسیده‌است که این رقم ۱۳۰ میلیارد دلار از بدترین برآوردهای کارشناسان سازمان ملل و سوری در دو سال قبل بیشتر است.

همچنین ۴۰ درصد از زیرساخت‌ها در سوریه آسیب دیده‌است که منجر به از دست رفتن حدود ۶۵ میلیارد دلار شده و میانگین فقر به ۸۶ درصد میان سوری‌ها که تعدادشان حدود ۲۲ میلیون تن است، رسیده‌است.

تعداد افراد فوت شده به دلیل درگیری‌ها به ۶۹۰ هزار تن می‌رسد که ۵۷۰ تن از آنها به صورت مستقیم در نتیجه درگیری‌ها جان باخته‌اند. این درگیری‌ها همچنین منجر شده تا ۱۳ میلیون تن خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره و بی‌خانمان شوند.

این برخی از خلاصه‌های پژوهشی است که «مرکز سوری پژوهش‌های سیاست‌ها» آن را تدوین کرده و نتایج آن در بیروت اعلام شده‌است.

ربیع نصر پژوهشگر این مرکز در مصاحبه با «الشرق الاوسط» می‌گوید که در سایه این شاخص‌ها، «تا قبل از حل نشدن ریشه‌های نزاع که مهم‌ترین آنها ظلم سیاسی و ظلم اقتصادی و ستم اجتماعی است، نمی‌توان در مورد بازسازی صحبت کرد. مسئله مهم‌تر از بازسازی، پشت سرگذاشتن درگیری‌ها است. این امر با روندی بلندمدت و تدریجی از طریق رفع ظلم‌ها و گشودن عرصه‌ای در مقابل جامعه جهت مشارکت در زدودن آثار درگیری و ساختن آینده‌ای جدید صورت می‌پذیرد».

دو سال قبل، مسئولان روس از هزینه ۴۰۰ میلیارد دلاری تخریب‌ها در سوریه سخن به میان آوردند. بی‌شک، آمارهای جدید، چالش بزرگی در مقابل هر طرحی برای بازسازی سوریه به ویژه در سایه اوضاع داخلی و بحران‌های اقتصادی در جهان بالاخص با شیوع کرونا ویروس است.

یکی از پژوهش‌گران می‌گوید: «این آمارها باعث می‌شوند که کار بازسازی سوریه بیشتر شبیه به یک توهم باشد».

این گزارش که کارشناسان سوری آن را در داخل سوریه تدوین کرده‌اند، بخشی از زنجیره گزارش‌هایی است که به ابعاد پیامدهای درگیری‌ها در سوریه از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۹ با محوریت اوضاع اقتصادی و اجتماعی و عملکرد نهادها در کشور می‌پردازد.


-ظلم اقتصادی

این گزارش خسارت‌های اقتصادی درگیری را تا پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۵۳۰٫۱ میلیارد دلار برآورد می‌کند. همچنین هزینه‌های نظامی به میزان ۳۷٫۸ میلیارد دلار افزایش یافته‌است اما کسری بودجه با حمایت‌های خارج از بودجه از ۲۳٫۶ درصد به ۸٫۸ درصد کاهش یافته‌است.

با وجود کاهش ارزش لیره از آغاز سال ۲۰۱۱ که در آن هنگام ارزش یک دلار، ۴۶ لیره بود، موج دیگری از کاهش ارزش لیره نیز رخ داد که به میزانِ ۴۳ درصد در سپتامبر گذشته در مقایسه با ماه ژوئیه ۲۰۱۸ بود.

نرخ بیکاری نیز از ۱۴٫۹ درصد به ۴۲٫۳ درصد افزایش یافته‌است. بازار کار نیز ۳٫۷ میلیون فرصت شغلی را از دست داده‌است.


- ظلم اجتماعی

تعداد ساکنان در داخل سوریه با میانگین ۰٫۹ درصد در سال ۲۰۱۸ و با میانگین ۱٫۱ درصد در سال ۲۰۱۹، افزایش یافت تا این آمار به ۱۹٫۵۸۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ برسد. درگیری‌ها به کوچ اجباری بیش از ۵٫۶ میلیون تن از سوریه به لبنان، ترکیه، اردن و کشورهای میزبان دیگر انجامیده‌است. تعداد افراد آواره شده در داخل سوریه نیز در اوت گذشته به ۶٫۱۴ میلیون تن رسید که «این بیشترین آمار آوارگان داخلی به دلیل یک درگیری در جهان است».

همچنین، جنگ در سوریه باعث شده تا متد و روش تحصیلی منسجمی در این کشور وجود نداشته باشد و به دلیل تفاوت در نیروهایی که مناطق را تحت کنترل دارند، روش‌های تحصیلی مختلفی در مناطق وجود دارند و شش روش تحصیلی مختلف در مدارس سوریه به چشم می‌خورد. همچنین میلیون‌ها کودک سوری از کمبود مهارت‌ها، شناخت و تحصیل رنج می‌برند.

۲٫۴ میلیون کودک نیز در داخل کشور در حال تحصیل در مدارس نیستند که ۳۵ درصد از کودکان سن تحصیل را شکل می‌دهند. در مکان‌های محل حضور آوارگان در خارج از سوریه نیز وضعیت آموزشی مناسبی وجود ندارد.

بحران اقتصادی در لبنان نیز به وخامت اوضاع اقتصادی در سوریه دامن زده‌است. همچنین پیش‌بینی می‌شود که قانون «سزار» آمریکا که در اوسط ماه آتی اجرای آن آغاز می‌شود، بر بار وضعیت معیشتی و اقتصادی سوریه بیفزاید.

کشورهای اروپایی و آمریکا طبق قطعنامه ۲۲۵۴ خواستار یک راه حل سیاسی هستند، در حالی که مسکو و دمشق خواستار رفع تحریم‌های اقتصادی هستند. قرار است کنفرانس اهداکنندگان در پایان ماه آینده در بروکسل برگزار شود تا تعهدهای مالی داده شود و پرونده سیاسی را مورد بحث قرار دهد. شورای امنیت بین‌الملل همچنین پس از گذشت هفته‌ها، موضوع ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوریه را از طریق دروازه‌های مرزی در میان اختلافات روسی و غربی، بحث خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای