الکاظمی در حال هموارکردن راه برای گفتگوی راهبردی با واشنگتن

الکاظمی در حال هموارکردن راه برای گفتگوی راهبردی با واشنگتن

جمعه, 29 مه, 2020 - 14:45
برهم صالح رئیس‌جمهور عراق و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر روز گذشته آخرین تحولات را بررسی کردند (واع)
بغداد: الشرق الاوسط

مصطفی الکاظمی روز گذشته در اقدامی که ناظران سیاسی در عراق آن را به چالش کشیدن گروه‌های مسلح خارج از چارچوب دولت و مقدمه چینی برای گفتگوی راهبردی احتمالی بین بغداد و واشینگتن می‌دانند، «اعلام کرد که هیچ جناحی حق ندارد خارج از چارچوب دولت باشد».

به گزارش الشرق الاوسط، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با هدف اطلاع از آخرین عملیات‌های نظامی و پیگیری عناصر «داعش» از مقر فرماندهی عملیات مشترک عراق دیدار کرد.

الکاظمی در این بازدید با تعدادی از مقامات نظامی و امنیتی نیز دیدار کرد و گفت: «توسعه نهادهای امنیتی و اصلاح آن از اولویت‌های برنامه دولت برای تقویت عملکرد دستگاه‌های امنیتی مختلف و تحقق تکامل مطلوب آن و عمل به این اصل که همه نیروهای نظامی و امنیتی در خدمت ملت و آرمان‌ها، وحدت، امنیت و حفاظت از مقدرات آنها هستند، است».

وی همچنین بر تداوم عملیات نظامی تأمین امنیت مرزها تأکید کرد.

الکاظمی همچنین بر اهمیت هماهنگی میان نیروهای امنیتی اشاره کرد و افزود که این امر بازتاب مثبتی بر عملیات نظامی و امنیتی و اخراج تروریست‌ها دارد.

انتظار می‌رود آمریکا و عراق گفتگوهای استراتژیکی را دربارهٔ چگونگی سازماندهی حضور نظامی آمریکا در عراق و ارزیابی مجدد توافقنامه امنیتی امضا شده میان دو کشور در سال ۲۰۰۸ میلادی برگزار کنند.

در همین راستا، چاگ هگل وزیر دفاع پیشین آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که دولت عراق باید دربارهٔ هرآنچه از ما می‌خواهد وآنچه ما می‌توانیم انجام دهیم، کاملاً واضح باشد و باید اعتراف کنم که متحدان ما و شرکای ما نسبت به این نوع مواضع حساس هستند اما من گمان نمی‌کنم که نقش ما فقط محدود به مبارزه با داعش باشد.

هگل افزود: می‌توانیم به ارائه آموزش، حمایت، تجهیزات نظامی و اطلاعات نظامی ادامه دهیم و بایددر عراق به عنوان متحد، نقش داشته باشیم زیرا ما نیروها و متحدان دیگری از سراسر جهان در این کشور داریم.

در همین رابطه، حسین علاوی تحلیلگر عراقی و استاد امنیت ملی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: آمریکا و عراق بدون هیچ گونه محافظه کاری و بدون خطوط قرمز آماده گفتگوی راهبردی هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای