اطمینان‌بخشی مسکو به دمشق با تحویل جنگنده‌های «میگ ۲۹»

اطمینان‌بخشی مسکو به دمشق با تحویل جنگنده‌های «میگ ۲۹»

«قانون سزار» آمریکا، رژیم سوریه و متحدانش را سردرگم می‌کند
یکشنبه, 31 مه, 2020 - 08:30
یک هواپیمای حمل و نقل نیروی هوایی روسیه در حال فرود در پایگاه نیروی هوایی حمیمیم در نزدیکی شهر لاذقیه- آرشیویی (AP)
مسکو - لندن: الشرق الاوسط

دو روز پس از درخواست ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه برای افزایش حضور نظامی در سوریه، مسکو در اقدامی در راستای جلب اعتماد دمشق، نیروی هوایی روسیه مستقر در پایگاه حمیمیم در لاذقیه تعدادی از جنگنده‌های پیشرفته و مدرن «میگ ۲۹» را تحویل نظام سوریه داد.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز گذشته گزارش داد که این جنگنده‌ها طی مراسمی در پایگاه حمیمیم تحویل ارتش سوریه شد.

به گفته این منبع «این جنگنده‌ها کارآمدتر از نسل قبلی هستند و از پایگاه الحمیمم به مراکز محل استقرار در فرودگاه‌های نظامی سوریه پرواز کردند».

بر اساس این گزارش، از اول ژوئن ۲۰۲۰ «خلبانان سوری بر فراز سوریه با این جنگنده‌ها پرواز خواهند کرد».

پیش از این، رئیس‌جمهور روسیه از وزارت دفاع و خارجه این کشور خواسته بود با طرف سوری برای افزایش حضور نظامی خود در سوریه قرارداد امضا کنند.

از سوی دیگر، قانون تحریم‌های واشینگتن موسوم به «سزار» (قیصر) از نیمه ماه آینده اجرا می‌شود و این تحریم‌ها وارد فاز جدیدی از جمله پیگرد همدستان رژیم سوریه خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود این قانون روابط سوریه با متحدان خود در مسکو و تهران را دستخوش تغییراتی کند.

این قانون نه تنها ضربه ای به تلاش‌های روسیه خواهد بود، بلکه اثرات مورد انتظار آن از بعد سیاسی فراتر خواهد رفت و برنامه‌های بلندپروازانه برای بخش‌های اقتصادی روسیه که خود را برای یک دوره طولانی «پس از جنگ» آماده می‌کند، را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

ر بعد محلی سوریه نیز شکافی در بین اطراف آن وجود دارد، به طوری که افکار عمومی در دمشق نگران بازگشت تحریم‌ها و اثر آنها بر اوضاع زندگی شان هستند، در حالی که رهبران «خودمختار» انتظار دارند که متحدین آمریکایی خود مناطق شرق فرات را از تحریم‌ها استثناء کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای