سعودی به طور تدریجی به اوضاع عادی بازمی گردد

سعودی به طور تدریجی به اوضاع عادی بازمی گردد

بازگشایی مساجد و از سرگیری پرواز داخلی و رفتن به سرکار و سفارش غذا در رستوران ها
یکشنبه, 31 مه, 2020 - 13:15
کاهش بیشتر محدودیت های کرونا در سعودی (واس)
ریاض: جبیر الانصاری

بازگشت تدریجی به روال عادی در سعودی از روز یکشنبه (۳۱ مه)‌ آغاز شد. زمان مجاز بودن رفت و آمد افزایش یافته و مساجد بازگشایی شدند. کارمندان به سرکار رفتند. پروازهای داخلی و قطارها از سرگرفته شدند. سفارش غذا در رستوران ها بلامانع اعلام شد.

این اقدامات پس از آن اعلام شد که ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین با گزارش وزارت بهداشت درباره اقدامات ویژه برای مقابله با ویروس جدید کرونا (کوید ۱۹) و لزوم توجه به اقدامات بهداشتی و پیشگیری موافقت کرد. رفت و آمد در سراسر کشور به جز مکه از امروز تا شنبه (۲۰ ژوئن) از ساعت ۶ صبح تا ۸ شب خواهد بود. نماز جمعه و جماعت در بیش از ۹۰ هزار مسجد از جمله مسجد نبوی اقامه می شود. رستوران ها و کافی شاپ ها در زمان های رفت و آمد مجاز به گرفتن سفارش به صورت حضوری  هستند. استعمال دخانیات و عرضه قلیان در رستوران ها و کافی شاپ ها ممنوع است. فعالیت پاساژها و مجتمع های تجاری و عمده فروشی ها و خرده فروشی ها ادامه دارد. کسب و کارهایی که طرح فاصله گذاری در آنها امکان ندارد تعطیل هستند. این مشاغل عبارتند از: آرایشگاه و سلمانی، باشگاه ورزشی، مراکز تفریحی، سینما و مشاغل دیگری که مقامات بهداشتی اعلام می کنند.

کارمندان وزارتخانه ها و نهادهای دولتی و شرکت های خصوصی و مالی برای انجام کارهای دفتری از روز یکشنبه به سرکار رفتند. آنها موظف به رعایت مقرراتی هستند که توسط وزارت منابع انسانی و وزارت بهداشت و نهادهای ذیربط اعلام شده اند.

پروازهای داخلی و حمل و نقل بین شهری مسافری به طور تدریجی از سرگرفته شدند. تجمع های اجتماعی حداکثر پنجاه نفری مثل جشن ازدواج و عزاداری و غیره مجاز اعلام شده است. توجه به مقررات فاصله گذاری و تدابیر بهداشتی در این مناسبات ضروری است.

رفت و آمد در مکه از ساعت شش صبح تا هشت شب خواهد بود.

با رفت و آمد با خودروی شخصی بین مناطق در دوره عدم برقراری منع آمد و شد موافقت شده است.

نماز در مسجد الحرام با توجه به توصیه های بهداشتی کنونی اقامه می شود. فعالیت عمده فروشی ها و خرده فروشی ها از سرگرفته می شود. کسب و کارهایی که طرح فاصله گذاری در آنها امکان ندارد تعطیل هستند. این مشاغل عبارتند از: آرایشگاه و سلمانی، باشگاه ورزشی، مراکز تفریحی، سینما و غیره.

وزارت کشور گفت این اقدامات مورد بازنگری و ارزیابی دوره ای وزارت بهداشت قرار می گیرد. تمدید کاهش محدودیت ها یا اعمال محدودیت های بیشتر بستگی به آمار وزارت بهداشت دارد.

وزارت کشور از مردم و مقیمان و کارفرمایان خواست تا با مسئولیت پذیری توصیه های بهداشتی برای پیشگیری را رعایت کنند. وزارت کشور جریمه ۱۰۰۰ ریالی برای متخلفین در نظر گرفته است. کسانی که ماسک پزشکی یا پارچه ای نمی پوشند و نیز افرادی که فاصله را رعایت نمی کنند و کسانی که از استفاده از دستگاه تب سنج در ورودی های تاسیسات دولتی و خصوصی خودداری می کنند مشمول این جریمه می شوند.

کارمندان شرکت های خصوصی که «پروتکل های بهداشتی» را رعایت نمی کنند ۱۰ هزار ریال جریمه می شوند.

توجه به فاصله گذاری اجتماعی و سامان دادن به تجمع مردم هدف اصلی اعمال جریمه است. تجمعات دلیل مستقیم شیوع کرونا است. 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای