سازمان همکاری فضایی عربی با عضویت سعودی تشکیل شد

سازمان همکاری فضایی عربی با عضویت سعودی تشکیل شد

یکشنبه, 14 ژوئن, 2020 - 11:45
سعودی اساسنامه سازمان همکاری فضایی عربی را امضا کرد (سازمان فضایی سعودی)
ریاض: الشرق الاوسط

اولین سازمان همکاری فضایی عربی تشکیل شد. سعودی و ۱۳ کشور عربی اساسنامه سازمان یاد شده را امضا کردند.

طرح راه اندازی یک تشکیلات برای همکاری فضایی میان کشورهای عربی از سوی سازمان فضایی امارات مطرح شد و سعودی از آن حمایت کرد.

بنا به متن اساسنامه این طرح به منظور «تاسیس اولین سازمان همکاری فضایی عربی» اجرا می شود.

۱۴ کشور سعودی، امارات، بحرین، عمان، کویت، اردن، الجزایر، تونس، سودان، مصر، لبنان، مراکش، عراق و موریتانی در سازمان فضایی عربی حضور دارند.

کشورهای عضو سازمان در تمام همکاری های فضایی دارای اهداف مشترک شرکت می کنند.

ایجاد انسجام در فعالیت های سازمانی بین سازمان های فضایی و ایجاد دیدگاه مشترک بین اعضا در محافل منطقه ای و بین المللی در عرصه فضایی و تلاش برای همکاری گسترده و جامع بین کشورهای عربی در این حوزه از اهداف دیگر تشکیل این سازمان اعلام شده است.

دکتر عبد العزیز آل الشیخ رییس اجرایی سازمان فضایی سعودی گفت «اگر این سازمان آغاز به کار کند و به اهدافش دست یابد منطقه عربی به یک جایگاه بین المللی در حوزه فضا و دیدگاه مشترک می رسد. کشورهای عضو سازمان همچنین همکاری سازنده در راستای مصلحت عمومی خواهند داشت».

او تاکید کرد «دولت سعودی به قدرت اندیشه عربی و جوانان عرب برای رسیدن به جایگاه پیشرفته بین ابرقدرت ها و استفاده از تحولات تازه فضایی و توسعه استفاده مسالمت آمیز از آن در کشورهای عربی باور دارد».

آل الشیخ افزود «سازمان فضایی سعودی و کلیه نهادهای ذیربط در حوزه فضا به ظرفیت و توانایی دانشمندان و متخصصان بومی ایمان دارند.

آنها از تجربه علمی و ظرفیت های فوق العاده ای برخوردار بوده و می توانند با توجه به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ وارد کارزار خلاقیت و توسعه فضایی شده و دستاوردهای درخشانی کسب کنند».

در این اساسنامه آمده است «سازمان فضایی عربی در آینده با تبادل علم و دانش و تجربه های فنی میان اعضا در حوزه فضایی به توسعه و پژوهش علمی و خلاقیت در این بخش می پردازد. این سازمان می کوشد با ظرفیت سازی در حوزه فضایی بین اعضا سیاست ها و قوانین و مقررات فضایی همسو و منسجم و در صورت امکان مشترک ایجاد کند.

این کار با استفاده از اقدامات و معیارهای بین المللی مناسب انجام می شود. این سازمان به تشویق و حمایت از همکاری برای ایجاد آژانس های فضایی و پروژه های مشترک فضایی در کشورهای فاقد آن می پردازد.

سازمان همکاری فضایی عربی با دیگر موسسات فضایی در منطقه و جهان برای تبادل اطلاعات و گسترش همکاری فضایی می کوشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای