بریتانیا: چین و روسیه و ایران به دنبال سوءاستفاده از بحران کرونا هستند

بریتانیا: چین و روسیه و ایران به دنبال سوءاستفاده از بحران کرونا هستند

پنجشنبه, 18 ژوئن, 2020 - 14:15
دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا (آرشیو- رویترز)
لندن: الشرق الاوسط

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا روز پنجشنبه (۱۸ ژوئن) گفت چین و روسیه و ایران درصدد بهره برداری از چالش هایی هستند که کرونا ایجاد کرده است.

او با اشاره به وضع لایحه امنیت ملی جدید هنگ کنگ گفت پکین از بحران کنونی استفاده و لایحه مذکور را تصویب کرد.

راب در گفتگو با اسکای نیوز افزود «ویروس کرونا چالش هایی ایجاد کرد و برخی کشورها و عاملان غیر دولتی از این چالش ها یا به اصطلاح فرصت پیش آمده استفاده کردند و به فعالیت های سایبری از طریق اینترنت و ابزارهای دیگر روی آوردند».

او در ادامه گفت «فکر می کنم در رابطه با هنگ کنگ این را شاهد بودیم. برخی بر این باورند که قانون امنیت ملی هنگ کنگ زمانی مطرح شد که توجه جهان روی ویروس کرونا بود. البته نمی توان گفت این قطعا حرف درستی است یا نه».

کشورهای جهان به علت شیوع ویروس کرونا در معرض فشار و مشکلات مختلف قرار دارند. این بزرگ ترین بحران سازمان جهانی بهداشت پس از شیوع آنفولانزای ۱۹۱۸ است.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مکررا اعلام کرد که چین مقصر اصلی شیوع کرونا در جهان است.

چین و روسیه بارها اعلام کردند که درصدد سوءاستفاده از غربی ها نیستند و اینکه بسیاری از ادعاهای مطرح شده نوعی هیستری ضد چینی و ضد روسی است.

راب گفت «قطعا می دانیم که روسیه در تبلیغات گمراه کننده در اینترنت و شبکه های دیگر نقش دارد.. برخی از کشورها نیز در این امر دست دارند.. چین و ایران. اما تصور نمی کنم که این در انتخابات انگلیس تاثیر داشته است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای