500 هزار بیکار و فارغ التحصيلان دانشگاهی در لبنان زیر خط فقر

500 هزار بیکار و فارغ التحصيلان دانشگاهی در لبنان زیر خط فقر

پنجشنبه, 18 ژوئن, 2020 - 13:15
صف طولانی یکی از صرافی های بیروت در روز چهارشنبه (رویترز)
بیروت: سناء الجاک

بخش قابل توجهی از جوانان دانشگاهی در لبنان ،  به دلیل فقدان منبع درآمدی بر اثر بحران اقتصادی و تعدیل نیرو از سوى  موسسات بى شمارى در این کشور ،  در طبقه «فقیران جدید» قرار گرفتند.

پیش بینی می شود تعداد بیکاران به بیشتر از پانصد هزار نفر برسد. به عبارت دیگر شمار افرادی که  در آینده نزدیک در خط گرسنگی قرار می گیرند افزایش خواهد یافت.

یکی از فعالان در یک گروه کمک به نیازمندان گفت «تعریف فقر تغییر کرده است. طبقه فقرا به توده هایی که چیزی در بساط ندارند محدود نمی شود.

قشر تحصیلکرده و دانشگاهی که تا چندی پیش جزو طبقه متوسط جامعه بودند حالا به عنوان لایه فقیر جامعه طبقه بندی می شوند».

مرکز آمار لبنان آماری درباره نیروی کار منتشر کرد. طبق آمار ۳۷ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند. پیش بینی می شود این آمار در سال جاری بیشتر شود.

در این راستا، برخی از سیاستمداران لبنان «حزب الله» را مقصر اصلی بحران مالی کنونی خواندند.

سامی الجمیل نماینده پارلمان و رییس حزب کتائب در واکنش به اظهارات اخیر حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان گفت «نصر الله برای بحران اقتصادی و مالی و پولی کنونی در لبنان جوابی ندارد.

اما با توجه به گفته های نصر الله می توان نتیجه گیری کرد که اقتصاد مقاوم مثل الگوی اقتصادی کشورهای جبهه ممانعت راه حل مساله است».

فارس سعید نماینده سابق مجلس نیز خطاب به نصر الله گفت «ما منکر این نیستیم که لبنان از لحاظ مالی و سیاسی محاصره شده اما در عین حال باید به این اذعان کرد که باعث و بانی محاصره کشور شما هستید». 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای