آژانس ايران را توبيخ كرد؛ نشست اروپایی‌ها در برلین

آژانس ايران را توبيخ كرد؛ نشست اروپایی‌ها در برلین

جمعه, 19 ژوئن, 2020 - 13:00
IAEA
وین: الشرق الاوسط

منابع دیپلماتیک اعلام کردند، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه امروز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قطعنامه‌ای توبیخی را علیه ایران تصویب کرد. این قطعنامه از ایران خواست تا از ممانعت برای دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای جلوگیری کرده و با این آژانس همکاری کامل داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نخستین قطعنامه علیه ایران پس از هشت سال (از سال ۲۰۱۲) است.

این قطعنامه پیشنهادی از سوی سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا، اعضای شورای حکام از ایران در سایه افزایش تنش دربارهٔ برنامه هسته ای ایران در ماه‌های گذشته تصویب شده‌است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، در طرف مقابل نماینده چین به‌شدت با آن مخالفت کرد و نماینده روسیه نیز چنین وضعیتی را نگران‌کننده خواند.

خبر تصویب قطعنامه علیه ایران، را منابع دیپلماتیک که در این نشست حضور داشتند به خبرگزاری رویترز نیز اعلام کردند.

منابع دیپلماتیک گزارش دادند که بنا به این قطعنامه که چین نیز مخالفت خود با آن را اعلام کرده‌است، «از ایران خواسته شده تا با آژانس همکاری کامل داشته باشد و در این زمینه هیچ تأخیری صورت نگیرد و دسترسی به‌شماری از سایت‌های مدنظر آژانس را فراهم کند».

در این میان، کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس در واکنش به تصویب قطعنامه سه کشور اروپایی در شورای حکام تهدید کرد: «به شیوه ای عمل کنید که متهم به فروپاشی آخرین سنگر چندجانبه گرائی در وین و نابودی برجام نشوید».

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از غریب آبادی نوشت: «این قطعنامه نه موجب ترغیب ایران به ارائه دسترسی به آژانس بر اساس ادعاهای واهی و بی اساس می‌شود و نه موجب اعمال فشار به آن. ایران، این قطعنامه را کاملاً رد می‌کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد نمود که مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیان چنین قطعنامه ای خواهد بود».

در همین راستا، وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا امروز در دیداری سه‌جانبه دربارهٔ ایران گفت‌وگو خواهند کرد.

بنا به اعلام وزارت خارجه فرانسه، این دیدار امروز در برلین پایتخت آلمان برگزار خواهد شد.

طبق این گزارش، این نشست برای تعریف استراتژی تروئیکای اروپایی در مورد ایران برای ماه‌های آینده با توجه به مذاکرات بحران در سازمان ملل و ادامه نقض توافق هسته ای منعقد شده در سال ۲۰۱۵ با ایران برگزار می‌شود.

در همین رابطه، جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امیدوار است که ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی امروز (جمعه) بعد از تصویب این قطعنامه در شورای حکام گفت: «من فکر می‌کنم این بیانیه روشن است. من قصد دارم خیلی زود با ایران بنشینم تا در اسرع وقت سعی در حل این مسئله داشته باشم. من با سفیر از اینجا شروع می‌کنم … و بعداً خواهیم دید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای