پزشکان و پرستاران سعودی؛ هم درمانگر و هم راهنما

پزشکان و پرستاران سعودی؛ هم درمانگر و هم راهنما

شنبه, 20 ژوئن, 2020 - 13:00
اداره بهداشت مکه و نیروهای مسلح در یک بیمارستان صحرایی (واس)

کادر درمان سعودی در خط مقدم مقابله با ویروس جدید کرونا، کوید ۱۹ هستند. آنها با شکیبایی و ایثارگری با ویروسی که باعث ایجاد وحشت و ترس مردم شده مقابله می کنند و طی چند ماه گذشته وظیفه خود را  با اراده و پشتکار در راستای مهار و کنترل آن انجام دادند.

کرونا جان برخی از آنها را گرفت و بعضی نیز بهبود پیدا کردند.

نجود الخیبری پرستار یک مرکز درمانی در شهر مدینه چند روز پیش بر اثر کرونا جان باخت. پیش از او هم خالد الحسینی پرستار یک مرکز درمانی در مکه درگذشت.

فرشتگان سفید پوش که در شرایط کنونی از مبتلایان کرونا مراقبت می کنند خودشان از این ویروس در امان نیستند. کما اینکه چندین پزشک سعودی در اثنای انجام وظیفه مقابله با این ویروس جان خود را از دست دادند. خانم لمیاء البراهیم دکتر و مشاور خانواده و ستون نویس به الشرق الاوسط گفت «تمام کادر درمانی اینک در حال مقابله با ویروس کرونا هستند».

او افزود «کادر درمان نسبت به گروه های دیگر جامعه در معرض فشار روحی بیشتر و مستقیم قرار دارند. برخی از کارکنان در جاهایی به دور از خانواده شان سکونت می کنند. وزارت بهداشت برای این افراد مسکن تامین کرده است. آنها نمی خواستند خانواده شان در معرض ابتلا به کرونا قرار بگیرند و تصمیم گرفتند جای دیگری اقامت کنند». البراهیم در ادامه خاطر نشان کرد «برخی از شاغلین در کادر درمان مادر هستند. آنها به دور از بچه هایشان زندگی می کنند و همسر یا خانواده از بچه ها مراقبت می کنند».

او یادآور شد «عده دیگری هستند که مجبورند از بچه هایشان نگهداری کنند چون مهدکودک ها تعطیل هستند. این افراد در معرض فشار مضاعف هستند».

البراهیم ابراز امیدواری کرد که پرستاران و پزشکانی که در حین مقابله با کرونا درگذشتند مثل شهدای وطن مورد قدردانی قرار بگیرند.

او افزود «این یک جنگ پنهان است. کسی که جان خود را از دست می دهد شهید است».

از سوی دیگر، دکتر نزار باهبری متخصص بیماری های عفونی داخلی بیمارستان دکتر سلیمان فقیه در جده به الشرق الاوسط گفت «در دوره دشواری قرار داریم اما همین دوره نشان داد که کادر درمانی سعودی چه زحمات فراوان و تلاش هایی انجام می دهند».

او افزود «در این دوره بیشتر ویدیوهایی برای آگاهی بخشی و اطمینان دادن به مردم تهیه می کنم».

باهبری در مورد اینکه احتمال مبتلا شدن کادر درمانی نسبت به بقیه چقدر بیشتر است گفت «یک پژوهش علمی در مورد موارد ابتلا از جمله در میان کادر درمانی در حال انجام است که هنوز منتشر نشده است».

او یادآور شد «احتمال ابتلای کادر درمانی به کرونا بسیار قوی است. آنها بیشترین بار مسئولیت مبارزه با ویروس را به دوش می کشند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای