نگرانی بین‌المللی از خروج روسیه از مکانیسم محافظت از بیمارستان‌های ادلب

نگرانی بین‌المللی از خروج روسیه از مکانیسم محافظت از بیمارستان‌های ادلب

شنبه, 27 ژوئن, 2020 - 10:15
نیویورک - لندن: الشرق الاوسط

روسیه از یک اقدام داوطلبانه به رهبری سازمان ملل متحد برای محافظت از بیمارستان‌ها و محموله‌های کمک‌های بشردوستانه در سوریه در برابر هدف قرار دادن آنها توسط طرف‌های درگیر خارج شد.

این اقدام روسیه پس از آن صورت می‌گیرد که خلاصه تحقیقات داخلی سازمان ملل در ماه آوریل نشان می‌دهد که به احتمال زیاد، دولت سوریه یا هم پیمانانش در سال گذشته میلادی، حملاتی را علیه سه تأسیسات بهداشتی - درمانی و مدرسه و پناهگاه کودکان در شمال غرب سوریه انجام داده‌اند.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، «بسیاری از گروه‌های مخالف و تروریست‌ها از طریق گروه‌های نیابتی شان» را متهم به سوءاستفاده از روند کاهش تنش برای اهداف بشردوستانه کرد. وی گفت: روسیه معتقد است که سازمان ملل باید هرگونه اطلاعات مربوطه را به مقامات سوریه ارائه دهد.

وی به رویترز گفت: «اگر اطلاعات ارائه شده دقیق و قابل اطمینان باشد، خروج ما از این برنامه تهدیدی برای امدادگران ندارد».

کارزار بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه علیه معترضان خواستار دموکراسی منجر به یک جنگ داخلی در این کشور شده‌است. روسیه در این درگیری از سوریه پشتیبانی نظامی می‌کند.

روسیه و سوریه می‌گویند که نیروهای آنها غیرنظامیان یا زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهند و منابعی را که سازمان ملل برای تأیید حملات از آنها استفاده کرده‌است را زیر سؤال برده‌اند.

طبق دستورالعمل سازمان ملل برای کاهش تشدید، به احزاب متخاصم، در مورد اماکنی که از طرف سازمان ملل و سایر اماکن بشردوستانه مانند بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی برای محافظت از آنها، اطلاع داده شده‌است. با این حال، سازمان ملل متحد این سؤال را مطرح کرد که آیا این امر باعث شده که این اماکن در معرض هدف قرار گیرد یا نه؟

به گزارش رویترز، دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در یادداشتی خروج روسیه را به سازمان‌های امدادی ابلاغ کرده‌است.

در این یادداشت آمده‌است: «سازمان ملل متحد نگران خروج فدراسیون روسیه از سازوکار گزارشگری بشردوستانه است و پیامدهای این تصمیم بر کارمندان امدادی و عملیات بشردوستانه در سوریه را بررسی می‌کند».

این نهاد جهانی ضمن تأکید بر ضرورت رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه از سوی همه طرف‌ها گفت که در این زمینه با روسیه رایزنی خواهد کرد.

لویس شاربونو مدیر امور سازمان ملل در دیده‌بان حقوق بشر نیز گفت: «اگر روسیه فکر کند که این امر به آن کمک می‌کند تا از پاسخگویی در قبال جنایات جنگی فرار کند، آنها کاملاً در اشتباه هستند … ما و سایر گروه‌ها به تحقیق و مستندسازی بمباران عمدی بیمارستان‌ها و سایر جنایات جدی در سوریه ادامه خواهیم داد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای